Archiv aktualit

2019

duben

knihy1.png

SUK čteme všichni - výsledky 2019

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK) u příležitosti mezinárodního dne dětské knihy dnes vyhlásily výsledky 26. ročníku literární ankety SUK – Čteme všichni o nejoblíbenější dětskou knihu. V České republice jde o nejstarší anketu svého druhu, jejíž tradice sahá až do roku 1993.
Celkem 1958 dětí a knihovníků hodnotilo knižní produkci roku 2018 a v celorepublikové anketě hlasovalo o nejoblíbenější dětskou knihu. Celkové výsledky jsou k dispozici zde a seznam 20 nejoblíbenějších knih najdete zde.

vv.png

Výtvarná díla o Velikonočních

prázdninách

Výtvarná dílna – přijďte si vymalovat velikonoční vajíčko nebo velikonočního zajíčka z papíru
Klubovna
18. 4. 2019
10.00 – 17.00hod.


knihy1.png

Těšíme se na Vás o Velikočních

prázdninách

18. 4. 2019
9.00 – 18.00


knihy1.png

Noc s Andersenem

Noc s Andersenem prožilo v KK v Pardubicích 20 dětí a 7 dospělých. Věnovali jsme se tvorbě Petra Síse - pracovali jsme s jeho knihami Robinson; Pilot a Malý princ : život Antoina de Saint-Exupéryho a Hrej, Mozarte, hrej. S Robinsonem jsme se přenesli na opuštěný ostrov a plnili jsme úkoly přežití (rozdělat oheň, přinést vodu, obstarat si potravu, postavit obydlí). Knížka Pilot a Malý princ nás inspirovala k cestám na různé planety a k vytvoření vlastního obrazu nové planety. S malým Wolfim jsme obdivovali svět hudby a poslechli jsme si pohádku Kouzelná flétna. Z 20 malých spáčů se 4 děti pochlubily svým hudebním uměním – zahrály nám 3 flétny a poslechli jsme si i jeden svižný klavírní hudební kus – jako by hrál sám malý Wolfgang. K všeobecné pohodě přispěla výborná večeře v restauraci Pasáž Velvet i buchty, které pro děti napekly maminky. Z nabídnutých knih pro Noc s Andersenem získala nejvíce hlasů Prašina.
I když už odbila půlnoc, spát se nikomu nechtělo, hlavou šlo plno myšlenek. Nakonec však ustalo i povídání a uličky s knihami obsadili malí nocležníci ve spacácích – začalo působit další tajemství knihovny…
Báječná pohádková noc byla plná nových kamarádství, dobrodružství a zajímavých setkání s osobnostmi, které sice již nežijí, ale svým uměním k nám stále promlouvají.

{"module":"wiki\/image\/FlickrGalleryModule","params":{"photosetId":"72157704388572092"}}
balony.png

Sportovně-anglický příměstský tábora v Krajské knihovně

v Pardubicích (3. ročník)

Baví Vaše děti angličtina, čtení a pohyb? Pak neváhejte a přihlaste je na sportovně-anglický příměstský tábor. Tábor pořádá energický irský lektor ve spolupráci s Krajskou knihovnou v Pardubicích již třetím rokem. Program celý v angličtině opět slibuje hry, písničky, zábavná výuková videa střídavě se sportovním vyžitím (včetně sportů typických pro anglicky mluvící země – rugby, curlingem, či irským fotbalem). Každý účastník si během tábora přečte knížku v angličtině. Dětské oddělení má širokou nabídku knih vhodných ke čtení začínajících i pokročilých čtenářů. Tábor je určen dětem od 8 do 12 let.

Termín konání: 26. - 30. srpna 2019
Cena za 5 dní: 2200 Kč (včetně obědů a svačin), navíc musí mít každé dítě platnou kartu do knihovny (cena kartičky - 60 Kč)
Termín podání přihlášky: do 30. června 2019, o zařazení účastníků rozhoduje provozovatel, kapacita je omezená
Přihláška a bližší informace: www.englishwithroy.webgarden.cz nebo přímo v knihovně na dětském oddělení


knihy1.png

Nové seznamy dětské literatury 2018

Nabízíme ke stažení aktuální seznamy zábavné dětské literatury a anotace ke knihám a jejich autorům pro jednotlivé ročníky základních škol. Seznamy vytvořily knihovnice podle svých nejlepších zkušeností tak, aby děti četly rády.
Každoročně se na knižním trhu objeví celá řada kvalitní literatury, nicméně je obtížné si o ní udržovat přehled, natož doporučovat dětskému čtenáři.
Aby současné a moderní knihy nezůstávaly opomíjeny, členky Klubka KDK SKIP 08 společně vypracovaly seznamy dětské literatury pro jednotlivé věkové skupiny (MŠ –15 let) s cílem usnadnit práci knihovníkům, pedagogům a rodičům. Knihovníci v nich získají kvalitní pomoc v oblasti doplňování knihovního fondu a odborný materiál (výběrovou anotovanou bibliografii), který mohou nabídnout pedagogům a rodičům k dalšímu využžití. Základní jmenovité seznamy jsou doplněny anotacemi.
Seznamy dětské literatury“ jsou příspěvkem knihovnic z východních Čech. Poprvé vyšly ke Dni dětské knihy v roce 2013 a jsou každoročně aktualizovány v Březnu – měsíci knihy.
Přehledný finalní seznam do ruky
Knihy mateřská škola
Knihy 2. a 3. ročník
Knihy 4. a 5. ročník
Knihy 6. ročník
Knihy 7. a 8. ročník
Knihy 9. ročník


knihy1.png

Dárkový poukaz do knihovny!

Lámete si hlavu nad tím, čím obdarovat své blízké u příležitosti jejich svátku, narozenin, na Vánoce? Nebo jim prostě jen chcete udělat radost? Máme pro vás tip! Dejte jim poukaz na registraci do knihovny! Na celý rok se tím pro ně otevřou dveře k nepřebernému množství knih, cédéček, časopisů, ale třeba i ke spoustě deskových her. Poukazy lze zakoupit na recepci.

poukaz%281%29.jpg

hry.png

Tematické batůžky – knihy a dobrodružství!

Rozšiřujeme služby dětského oddělení: můžete si půjčit tematické batůžky a společně s dětmi objevovat jejich obsah plný knížek, her a dobrodružství. Batůžky se věnují princeznám, dinosaurům, rytířům, dopravě a dva angličtině.

Podrobnosti zde


hry.png

Půjčování stolních her

Půjčujeme deskové hry domů! Přijďte si vybrat, půjčit, vyzkoušet a zahrát moderní deskové a karetní hry. Nudit se určitě nebudete!

Seznam stolních her k půjčování

• Hry si může půjčit čtenář, který je v knihovně přihlášen nejméně šest měsíců a nemá v knihovně nevyřízené pohledávky.
• Hry se půjčují na dobu jednoho měsíce. Neprodlužují se. Po překročení výpůjční lhůty platí sankce 2 Kč za každý den prodlení.
• Čtenář zodpovídá za vrácení všech dílků hry; při jejich poškození nebo ztrátě sežene náhradní dílky.
• Každá hra obsahuje kartu s informacemi o hře a pravidla.
• Hry se vracejí u výpůjčního půltu dětského oddělení; nikoli na recepci. Při vrácení je třeba zkontrolovat všechny součásti hry, proto počítejte s dostatečným časem na půjčení a vracení:
• Hry se půjčují a vracejí v otevírací době
◦ po – pá nejpozději do 17.00,
◦ v soboty se pouze půjčují a to mezi 9. a 10. hodinou.Archív aktualit

Leden

balony.png

Dračí doupě

Pravidelná setkání dětí zapojených do stolní rolové hry. Pomocí vyprávění stavíme společný příběh, který ožívá. Hráči se tak stanou jeho přímými účastníky. Tyto příběhy by jinak jen četli v knihách nebo viděli ve filmech.
sklep knihovny
vyžaduje přihlášení
3., 3.,10.,17., 24., ledna. 2019
16.00 – 19.00


2018


Prosinec

Milí hudební nadšenci
ve spolupráci s filharmonií Pardubice vám již tradičně předkládáme úkoly ke koncertu. Paní hudba i paní literatura věří, že si s nimi hravě poradíte. Tak hodně štěstí! Vaše odpovědi s kontaktními údaji očekáváme do 20. 12. 2018.

soutěžní otázky a nápověda zde


hudba.png

Těšíme se na Vás mezi Vánočními svátky!

Čekají vás nové vánoční knížky. Můžete si vyrobit obrázek nebo přání k Novému roku s vánočním stromečkem nebo sněhovou vločku do okna.
27. 12. od 8 – 18.00
28. 12. od 8 – 18.00


vv.png

Výtvarná díla mezi Vánočními svátky !

Můžete si vyrobit obrázek nebo přání k Novému roku s vánočním stromečkem nebo sněhovou vločku do okna.
27. 12. od 9:30 - 17:00
28. 12. od 9:30 - 17:00


hudba.png

Zpívánky

Pořad písniček a říkadel pro maminky s dětmi pořádaný školičkou „Babymusic“.
Klubovna :
4., 11. a 18. 12. 2018
10 – 11.00 hod.


balony.png

Dračí doupě

Pravidelná setkání dětí zapojených do stolní rolové hry. Pomocí vyprávění stavíme společný příběh, který ožívá. Hráči se tak stanou jeho přímými účastníky. Tyto příběhy by jinak jen četli v knihách nebo viděli ve filmech.
sklep knihovny
6., 13., 12. 2018
16.00 – 19.00


balony.png

Mikulášská nadílka v knihovně

Pro všechny čtenáře, kteří navštíví dětské oddělení, bude připraven perníček. V čase od 17.00 do 18.00 navštíví knihovnu Mikuláš s anděly. Rodiče, kteří by chtěli přijít se svými malými dětmi v tomto čase, by se měli registrovat u knihovnic osobně, nebo na tel. čísle 466531246(5). Nezapomeňte, že Mikuláš rád slyší pěkné básničky a písničky.
klubovna
5. 12. 2018
17 – 18hod.


balony.png

Vánoční hodinka – Kouzla a čáry

Pohádky o ježibabě, kouzelném světě v nebi a splněných přáních pod vánočním stromečkem.
dětské oddělení
13. 12. 2018 (pro pozvané zájemce)
10 – 11.00hod.


hudba.png

Čarování s pohádkou

Pohádka k prázdninám patří, využijte možnosti poslouchat a ještě si pohádku svým způsobem dotvořit. Nabízíme ochutnávku programu Čarování s pohádkou – zkušená lektorka propojí pohádku s prvky muzikoterapie. Pokud se vám bude pořad líbit, je možné se přihlásit k pravidelným setkáním.
Klubovna
15. 12. 2018
10.15 – 11.00


sova.png

Čtení pro malé nemocné

Čtení a povídání s dětmi na dětském oddělení Pardubické krajské nemocnice.
Oddělení dětské chirurgie, dětské oddělení
4., 5. 12. 2018
10.00 – 11.00hod.


Listopad

bookcon2018.png

Přihlášování na bookcon


sova.png

Čtenáři a knihovníci doporučují

V oddělení pro děti jsou k dispozici záložky ČTENÁŘI A KNIHOVNÍCI DOPORUČUJÍ. Stačí je jen umístit do knihy, kterou chcete doporučit dalším čtenářům. Nebo hledejte knihy s takovýmito záložkami a dobře si počtěte.
Záložky, které se budou vkládat do knih, najdete na malém i velkém dětském oddělení v období od 17. 9. do 30. 11. 2018.


sova.png

Besedy k osmičkovým výročím (1968)

Cyklus besed pro studenty a žáky základních škol s redaktorem českého rozhlasu a předsedou Sdružení Ferdinanda Peroutky Martinem Gromanem. Besedy v univerzálním sále pro pozvané třídy.
7. 11. – 8.30 – 9.30, 10.15 – 11.15


hudba.png

Zpívánky

Pořad písniček a říkadel pro maminky s dětmi pořádaný školičkou „Babymusic“.
Klubovna :
6., 13., 20., 27. 11. 2018
10 – 11.00 hod.


hudba.png

Čarování s pohádkou

Pohádka k prázdninám patří, využijte možnosti poslouchat a ještě si pohádku svým způsobem dotvořit. Nabízíme ochutnávku programu Čarování s pohádkou – zkušená lektorka propojí pohádku s prvky muzikoterapie. Pokud se vám bude pořad líbit, je možné se přihlásit k pravidelným setkáním.
Klubovna
24. 11. 2018
10.15 – 11.00


balony.png

Dračí doupě

Pravidelná setkání dětí zapojených do stolní rolové hry. Pomocí vyprávění stavíme společný příběh, který ožívá. Hráči se tak stanou jeho přímými účastníky. Tyto příběhy by jinak jen četli v knihách nebo viděli ve filmech.
sklep knihovny
1., 8., 22. 11. 2018
16.00 – 19.00


balony.png

Dnes na dětské oddělení dorazila první skautská pošta! Kdo bude další? :-)
Více k soutěži → https://goo.gl/68dYs8


Klub deskových her v knihovně

Pro veřejnost

Datum : 26.9., 17.10., 21.11, 12.12. 2018 15:00-17:00
klubovna

hry.png

Současné deskové a karetní hry nejsou jen Člověče, nezlob se nebo Dostihy a sázky. Objevte moderní zábavu a přijďte se pobavit s přáteli či s rodinou! Moderní zábava pro všechny. A nejen zábava. Už u těch nejmenších podporuje hraní deskových her logické myšlení nebo komunikační dovednosti. K dispozici máme hry pro malé i velké pro zkušené i pro ty, kteří ještě do světa deskových her nepronikli. Vstup je umožněn i těm, kdo nejsou čtenáři knihovny !


hudba.png

Čarování s pohádkou

Knihovnu navštěvuje stále větší množství rodičů s malými (předškolními) dětmi. Jsme si vědomi toho, že právě v tomto věku je možné pozitivně posílit vztah dětí k četbě a ke knihám.
Krajská knihovna již třetím rokem podporuje čtenářský projekt Čarování s pohádkou určený pro předškolní děti. V programu chceme vytvořit co nejpříjemnější prostor, ve kterém se děti budou cítit dobře. Spojením pohádek a prvků muzikoterapie budeme rozvíjet i dětskou fantazii a osobnost. Součástí lekcí bude i doporučení vhodné literatury pro domácí poslech a předčítání.

Cíl: rozvíjet předčtenářské dovednosti u dětí, schopnost naslouchat a soustředit se na čtený či vyprávěný text, rozvoj slovní zásoby, vtažení do děje pomocí různých technik (hra na tělo, zpěv, rytmizace, hra na přírodní hudební nástroje, využití prvků muzikoterapie). Součástí programu bude i nabídka knih vhodných pro domácí předčítání.

Pro koho? Děti ve věku 4–6 let
Kde? Dětské oddělení KK v Pardubicích
Kdy? Vždy jednu sobotu v měsíci v čase 10.15–11.00. Termíny lekcí: 22.9., 20.10., 24.11., 15.12. 2018, 26.1.2019
Předplatné na 6 lekcí (září 2018 – leden 2018 ): 300 Kč
Po dohodě s lektorkou je možné zúčastnit se i jednotlivé lekce (70 Kč)
Lektorka: Vendula Burkoňová
Přihlášky: Ke stažení Zde, také osobně na dětské oddělení, Mgr. Jitka Kyclová, telefon: 466 531 246
e-mail: zc.ecibudrap-anvohink|avolcyk.j#zc.ecibudrap-anvohink|avolcyk.j nebo zc.nokrub|aludnev#zc.nokrub|aludnev,


sova.png

Nabídka besed a lekcí pro školy

Ve školním roce 2018/19 jsme připravili širokou nabídku informačních lekcí a tematických besed, které se konají vždy ve STŘEDU, ČTVRTEK a PÁTEK od 10,00 hodin po vzájemné dohodě učitelů s knihovnicemi.
Bližší informace na tel. 466 531 246/245 nebo osobně na dětském oddělení Krajské knihovny v Pardubicích. Další informace o programech najdete zde.


Archív aktualit


soutez.png

"Kde končí svět 2017–2018", literární a výtvarná soutěž

.
Krajská knihovna v Pardubicích a KDK SKIP ČR vyhlašuje další ročník soutěže Kde končí svět, motivovanou vztahem lidí a zvířat s titulem "Já jsem tvůj člověk“. Soutěž má výtvarnou a literární část. Pravidla soutěže a podrobná témata naleznete zde:

Podklady pro literární část. Uzávěrka je 15. prosince 2017.

Podklady pro výtvarnou část. Uzávěrka je 28. února 2018.


knihy1.png

Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

I letos nabízíme základním školám možnost účastnit se projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka.
Tento jedinečný projekt vyhlašuje SKIP ČR – letos se koná již 11. ročník. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků od prvního ročníku školní docházky. Do projektu přihlašuje žáky prvních tříd základních škol veřejná knihovna, která musí být institucionálním členem SKIP ČR.Zájemci z řad paní učitelek/učitelů prvních tříd se mohou hlásit na dětském oddělení do konce října.O zařazení do projektu vás budeme informovat. Počet tříd je omezen.
Podrobnosti o projektu: https://www.skipcr.cz/akce-a-projekty/akce-skip/projekt-uz-jsem-ctenar-knizka-pro-prvnacka/projekt-uz-jsem-ctenar-2013-knizka-pro-prvnacka-2018-2019

Kontakt: Bc. Lenka Šilarová, Blanka Skalická
Telefon: 466531245
Email: zc.ecibudrap-anvohink|akcilaks.b#zc.ecibudrap-anvohink|akcilaks.b

Říjen

hudba.png

Zpívánky

Pořad písniček a říkadel pro maminky s dětmi pořádaný školičkou „Babymusic“.
Klubovna :
11., 18., 25. 9. 2018
10 – 11.00 hod.


Říjen

vv.png

Výtvarná dílna - znaky české státnosti

Znáte znaky naší státnosti? Víte, kde se vzal lev na českém znaku a kterému českému panovníkovi byl poprvé propůjčen? Pro menší děti budou připraveny šablony, starší děti budou tvořit samostatně. Seznámíte se knihou A. Ježkové Příběhy českých knížat a králů.
Klubovna
3. 10. , 24. 10. 2018
14.00 – 17.00


knihy1.png

NONSTOP čtení

Básničky a pohádky Jindřicha Balíka budou číst dětem knihovnice. Akce pro pozvané třídy z různých základních škol.
dětské oddělení
3. 10. 2018
8.30 – 9.30, 9.30 – 10.30, 10.30 – 11.30


knihy1.png

Autorské čtení s Petrou Braunovou

Oblíbená autorka knih pro děti i dospělé bude číst dětem z knihy „Dům doktora Fišera“.
Po diskuzi nad knihou bude prostor na povídání o práci spisovatele a na další otázky. Beseda je určena pozvaným žákům základních škol spolupracujících s knihovnou.
Univerzální sál
2. 10. 2018
8.30-9.30
10.00-11.00


sova.png

Besedy k osmičkovým výročím (1918, 1938, 1968)

Cyklus besed pro studenty a žáky ZŠ s redaktorem českého rozhlasu a předsedou Sdružení Ferdinanda Peroutky panem Martinem Gromanem. Besedy v univerzálním sále pro pozvané třídy
24. 10. – 8.30 – 9.30, 10.15 – 11.15
31. 10. – 8.30 – 9.30, 10.15 – 11.15
7. 11. – 8.30 – 9.30, 10.15 – 11.15


knihy1.png

Podzimní prázdniny 29.-30.10.2018

Výběr zajímavé literatury, knižní novinky, jednoduché anglické knihy a knížky k čtenářské hře Lovci perel, deskové hry na půjčení v klubovně, na požádání dětem pustíme pohádku.
29. 10., 9 - 18.00
30. 10., 9 - 12.00

vv.png

Výtvarná díla ,,Babí léto" - motýl a vlaštovka z papíru

Přijďte si vyzkoušet, jak důmyslně poskládat vlaštovku. Jak asi létá „hadí šipka, vzducholoď, sokol nebo létající ryba“? V naší výtvarné dílně najdete vše potřebné k výrobě a zdobení vlaštovek. Mladší zájemci si mohou vyrobit motýla z hedvábného papíru.
Klubovna:
19.9.2018
14:00-17:00


Červen

knihy1.png

Slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře

Žáci prvních tříd základních škol, kteří aktivně a celoročně spolupracují s dětským oddělením krajské knihovny, budou za přítomnosti pana krále Vendelína VIII. pasováni na čtenáře. Spolu s knížkou pro prvňáčka získají i poukaz na registraci v knihovně na jeden rok zdarma. Jedinečný projekt Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka je organizován KDK SKIP ČR a jeho cílem je rozvoj čtenářských návyků již od prvního ročníku školní docházky. Hlavními sponzory projektu jsou nakladatelství Triton a SKIP ČR. Letos získá knihu rekordní počet prvňáčků - celkem 430 dětí z 8 pardubických základních škol, pasováno bude celkem 18 tříd. (ZŠ Pardubice – Prodloužená 283, Polabiny 2; ZŠ Benešovo náměstí 590, ZŠ Pardubice – Družstevní, Polabiny 1; ZŠ Pardubice – Spořilov, ZŠ Pardubice, Štefánikova; ZŠ a MŠ Klas Rosice; ZŠ a MŠ Pardubice – Pardubičky; ZŠ Pardubice, Studánka)

Universální sál
29., 30., 31. 5., 1. 6. 2018
5., 6., 7., 8. 6. 2018
9.00 – 9.45, 10:15 – 11.00 hod


balony.png

Vyhlášení pololetních výsledků soutěže Lovci perel

.

15.6. 8.00–11.30

Setkání účastníků čtenářské soutěže Lovci perel – pololetní vyhlášení výsledků aneb Začalo to v kině.
Každý čtenář, který přečetl alespoň jednu knihu, je zván na slavnostní pololetní vyhlášení výsledků soutěže. Na čtenáře čeká dobrodužná výprava za zajímavostmi z jedné velmi známé knihy. Bude otevřen Morionský trh.
Soutěž “Lovci perel“ pokračuje do 15. 11. 2019. Noví zájemci o četbu se stále mohou přidat.
Univerzální sál

balony.png

Morionský trh

Trh bude otevřen pro „lovce perel“, kteří si za naspořené knihovnické peníze (moriony) mohou nakoupit různé zajímavosti – modely letadel, knihy, časopisy, hry, drobné dárkové předměty (hračky, plyšáci, bižuterie).
Klubovna
18. – 23. 6. 2018

Červenec a srpen

balony.png

Příměstský tábor s angličtinou v knihovně

27.srpna - 31. srpna 2018

Milí rodiče, chcete, aby Vaše děti uměly dobře anglicky? Nespoléhejte jen na školní výuku! Nechte je nasát atmosféru anglicky mluvícího prostředí na našem příměstském táboře. Pomůžeme jim rozšířit si slovní zásobu a nebát se komunikovat, přiblížíme jim kulturu a sporty anglicky mluvících zemí tak, aby získaly chuť angličtinu aktivně používat. Dosáhnout toho chceme přirozeně zábavnou formou – pomocí her, písniček, zábavných výukových videí a v neposlední řadě četbou knížek v angličtině – část programu se totiž bude odehrávat v příjemném prostředí dětského oddělení pardubické krajské knihovny! Aby dětem nechyběl pohyb, stráví druhou část dne na hřišti, kde si budou moci vyzkoušet různé sporty typické pro anglicky mluvící země – např. rugby, irský nebo americký fotbal.

Kdy: 27. – 31. srpna 2018
Kde: Krajská knihovna v Pardubicích + různá sportoviště
Koho lze přihlásit: děti ve věku od 8 do 12 let (případně podle domluvy)
Cena za týden: 2200 kč (včetně oběda a svačiny), navíc musí mít každé dítě platnou kartičku do knihovny (cena registrace 60 kč)
Jak se lze přihlásit: přihláška a bližší informace jsou k dispozici na webu http://www.englishwithroy.webgarden.cz, nebo na dětském oddělení Krajské knihovny v Pardubicích, Pernštýnské nám.

Souborná informace a přihláška ke stažení zde.

Klub deskových her s knihovnou

Pro veřejnost

Datum : 16.května 2018 15:00-17:00
klubovna

hry.png

Současné deskové a karetní hry nejsou jen Člověče, nezlob se nebo Dostihy a sázky. Objevte moderní zábavu a přijďte se pobavit s přáteli či s rodinou! Moderní zábava pro všechny. A nejen zábava. Už u těch nejmenších podporuje hraní deskových her logické myšlení nebo komunikační dovednosti. Zapomeňte na počítač nebo televizi. Ve spolupráci s pardubickou Krajskou knihovnou vám občanské sdružení Larpard nabízejí možnost zahrát si se svými dětmi některou z řady deskových her. K dispozici máme hry pro malé i velké pro zkušené i pro ty, kteří ještě do světa deskových her nepronikli. Vstup je umožněn i těm, kdo nejsou čtenáři knihovny!


Přečti si mě!

TTolar.jpg

James Krüss: Tim Tolar aneb Prodaný smích

Pro mládež 10–14 let

Tim Tolar je výjimečný malý chlapec, který se umí smát nenapodobitelným zvonivým smíchem. Jednoho dne se na dostizích seznámí se záhadným baronem, který mu radí, na které koně sázet. Tim vyhrává a tajemný cizinec mu nabídne výměnu. Za zvonivý smích schopnost vyhrát každou sázku. Tim neodolá a svého smíchu se vzdá. Od té chvíle vyhrává každou sázku, jenže již brzy pochopí, že jeho smích byl nad veškeré zlato. Vydá se proto do světa hledat ďábelského cizince, aby od něj svůj smích získal zpátky.
Krásný příběh pro společné čtení rodičů s dětmi o tom, že peníze nejsou všechno.

Zde naleznete další doporučené knihy, které jsme pro vás vybrali.

Seznamy doporučené literatury pro jednotlivé ročníky naleznete na tomto odkazu. formát .ziphudba.png

Čarování s pohádkou

Knihovnu navštěvuje stále větší množství rodičů s malými (předškolními) dětmi. Jsme si vědomi toho, že právě v tomto věku je možné pozitivně posílit vztah dětí k četbě a ke knihám.
Krajská knihovna již třetím rokem podporuje čtenářský projekt Čarování s pohádkou určený pro předškolní děti. V programu chceme vytvořit co nejpříjemnější prostor, ve kterém se děti budou cítit dobře. Spojením pohádek a prvků muzikoterapie budeme rozvíjet i dětskou fantazii a osobnost. Součástí lekcí bude i doporučení vhodné literatury pro domácí poslech a předčítání.

Cíl: rozvíjet předčtenářské dovednosti u dětí, schopnost naslouchat a soustředit se na čtený či vyprávěný text, rozvoj slovní zásoby, vtažení do děje pomocí různých technik (hra na tělo, zpěv, rytmizace, hra na přírodní hudební nástroje, využití prvků muzikoterapie). Součástí programu bude i nabídka knih vhodných pro domácí předčítání.

Pro koho? Děti ve věku 4–6 let
Kde? Dětské oddělení KK v Pardubicích
Kdy? Vždy jednu sobotu v měsíci v čase 10.15–11.00. Termíny lekcí: 24.2., 24.3., 21.4., 19.5., 16.6. 2018
Předplatné na 6 lekcí (září 2016 – leden 2017): 300 Kč
Po dohodě s lektorkou je možné zúčastnit se i jednotlivé lekce (70 Kč)
Lektorka: Vendula Burkoňová
Přihlášky: Ke stažení Zde, také osobně na dětské oddělení, Mgr. Jitka Kyclová, telefon: 466 531 246
e-mail: zc.ecibudrap-anvohink|avolcyk.j#zc.ecibudrap-anvohink|avolcyk.j nebo zc.nokrub|aludnev#zc.nokrub|aludnev,

Přihlaste se do 5. ročníku soutěže Lovci perel!

.
Datum: 1. 12. 2016 – 18. 11. 2017
Otvíráme další ročník této oblíbené soutěže a těšíme se na stávající i nové čtenáře. Přihlásit se můžete kdykoli v průběhu roku.

  • Přihlásilo se 147 dětí. Zapojilo se jich 117. Celkem je to 82 dívek a 35 chlapců.
  • Přečetlo se 1376 knih (neboli perel).
  • Lovci četli přes pět set druhů knih.
  • Dívky nasbíraly 914 perel a chlapci 462 perel.
  • Ačkoli ve dvou kategoriích vítězili chlapci, v celkovém počtu přečtených knih jsou na tom lépe dívky. I díky tomu, že jich je víc.
  • Zapojilo se 27 škol od MŠ po gymnázia. Nejhojněji jsou zastoupeny ZŠ Polabiny I, ZŠ Staňkova, ZŠ Studánka a Br. Veverkových, ale stoupl počet čtenářů i na Gymnáziu Dašická.
  • Ačkoli se lámal školní rok, tedy někdo vyrostl ze své kategorie, nechávali jsme ho v té původní, protože jde jen o dva a půl měsíce.
  • Perly jsme museli také ubírat: nejčastěji z důvodů opakovaného čtení těch stejných knížek, ale také protože některé listy s odpověďmi nebyly podepsané a nedokázali jsme tvůrce dohledat.
  • Čtenáři, kteří za druhé pololetí přečetli pět až devět knížek, odměníme půlročním vstupem do knihovny zdarma. Čenáři, kteří přečetli deset a více knih za pololetí, od nás dostanou roční vstup do knihovny zdarma.

Výsledky soutěže za rok 2016

Pravidla soutěže


soutez.png

Anketa dětských čtenářů o nejoblíbenější knihu „ Suk – čteme všichni“

.
Všichni dětští čtenáři mohou dát svůj hlas knize, která byla vydána v roce 2017. Pomozte ohodnotit knihy a spisovatele, kteří vás v loňském roce nejvíce zaujali. Akce je celorepubliková. I vaše hlasy budou slosovány a za svůj tip můžete získat knihu. hlasovat lze bud fyzicky na dětském oddělení. a Od ledna 2018 můžete hlasovat i elektronickou formou zde: [http://www.npmk.cz/anketa-detsky-knihomol-2017-hlasovani-deti]


CtisBeksou.png

Čteme s Beksou

První společné čtení třeťáků ze ZŠ Npor. Eliáše, Pardubice – Polabiny, zástupců sportovního basketbalového klubu BEKSA JIP Pardubice a knihovnicemi proběhla 7. listopadu na dětském oddělení krajské knihovny. Všichni zúčastnění se svěřili se svými zkušenostmi se čtením knih. Děti si po vzájemné dohodě vybraly knížku pro společnou četbu. „ Myslím, že nás čtení knihy obohatí stejně, jako čtení v čítance.“ podotkla paní učitelka Daniela Svobodová. Knížku dětem rozečetl Radek Nečas kapitán basketbalového týmu. „ Všichni se těšíme na závěrečnou zprávu o knize,“ povzbudil žáky René Peška, mluvčí basketbalového týmu. Úkolem dětí bude knihu přiblížit nejen obsahově, ale mohou malovat, přidat ilustrace, další příběhy i informace o autorovi. Do konce týdne se sejdeme se všemi třetími třídami z této základní školy.

balony.png

Krteček letí do vesmíru – Interaktivní herna s Krtkem-kosmonautem

.
4. 10. 2017, 16.30–18.00
Přijďte se seznámit s Krtečkem, který se v roce 2011 podíval spolu s americkým astronautem Andrewem Feustelem do vesmíru! Povídání o tom, jak Krtek-astronaut na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS žil, jedl, spal a čistil si zuby, a co dalšího zajímavého tam viděl a zažil? A víte o tom, že náš Krteček-astronaut poletí do vesmíru v příštím roce znovu? A že to bude na dlouhých 6 měsíců? Uvidíte nejenom fotografie Krtka přímo z vesmíru, ale i pohádku „Krtek a raketa“.
Budete se mít možnost vyfotografovat se 130 cm velkým Krtkem a několika dalšími, z nichž jeden opravdu zažil přípravu na kosmický let.
Pro předškoláky a mladší školní věk.


balony.png

Halloween v knihovně

26. 10. 2017, 16.30–18.00
Přijďte s námi do knihovny oslavit Halloween! S tímto původně keltským svátkem Vás seznámí irský lektor angličtiny. Chybět nebudou tematické hry, strašidelné historky … bude to zkrátka děsivě zábavné odpoledne.
Těšíme se na Vás ve čtvrtek 26. října 2017 v 17.30h. Registrace nutná do 21. října 2017. (Pokud se přihlásí méně než 10 dětí, akce se neuskuteční. V týdnu 23.10 do 24. 10. 2017 vám dáme vědět na vámi uvedený kontakt.)
Registrovat se můžete přímo v knihovně nebo na emailu moc.liamg|1yorhtiwhsilgne#moc.liamg|1yorhtiwhsilgne
Uveďte: Jméno, věk, email případně mobil.
Účastnit se mohou i nečtenáři knihovny. Pozvěte své kamarády!


Naposledy přidané fotografie

Příměstský sportovně-anglický tábor s rodilým mluvčím

28. 8 – 1. 9. 2017

{"module":"wiki\/image\/FlickrGalleryModule","params":{"photosetId":"72157685632691351"}}

soutez.png

Klub hry GO!

Od příštího školního roku zakládáme pro děti od 11 let klub hry Go. Schůzky se budou konat v klubovně na dětském oddělení jednou týdně. Pokud máte zájem, hlaste se zde: David Skala, tel: 722212617, email: moc.liamg|12anvohink#moc.liamg|12anvohink, nebo přímo na dětském oddělení.

Go má velmi jednoduchá pravidla, při hraní rozvíjíte nejenom logické, ale i abstraktní myšlení, trénujete svou paměť. Je to desková strategická hra, svůj původ má v Asii. Go můžete hrát doma, ale také na malých či velkých turnajích, kde poznáte nové přátele a zažijete spoustu zábavy.

Přijďte na úvodní schůzku 4. 10. 2017 od 16 hodin a přesvědčte se sami.

Červenec a srpen

balony.png

Příměstský tábor s angličtinou v knihovně

28. srpna – 1. září 2017

Milí rodiče, chcete, aby Vaše děti uměly dobře anglicky? Nespoléhejte jen na školní výuku! Nechte je nasát atmosféru anglicky mluvícího prostředí na našem příměstském táboře. Pomůžeme jim rozšířit si slovní zásobu a nebát se komunikovat, přiblížíme jim kulturu a sporty anglicky mluvících zemí tak, aby získaly chuť angličtinu aktivně používat. Dosáhnout toho chceme přirozeně zábavnou formou – pomocí her, písniček, zábavných výukových videí a v neposlední řadě četbou knížek v angličtině – část programu se totiž bude odehrávat v příjemném prostředí dětského oddělení pardubické krajské knihovny! Aby dětem nechyběl pohyb, stráví druhou část dne na hřišti, kde si budou moci vyzkoušet různé sporty typické pro anglicky mluvící země – např. rugby, irský nebo americký fotbal.

Kdy: 28. srpna – 1. září 2017
Kde: Krajská knihovna v Pardubicích + sportoviště TJ Sokol a v parku Na Špici
Koho lze přihlásit: děti ve věku od 7 do 12 let (případně podle domluvy)
Cena za týden: 1750 kč (včetně oběda a svačiny), navíc musí mít každé dítě platnou průkazku do Krajské knihovny v Pardubicích (cena 60 Kč).
Jak se lze přihlásit: přihláška a bližší informace jsou k dispozici na webu http://www.englishwithroy.webgarden.cz, nebo na dětském oddělení Krajské knihovny v Pardubicích, Pernštýnské nám.

Souborná informace a přihláška ke stažení zde.


Červen

knihy1.png

Slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře

Žáci prvních tříd základních škol, kteří aktivně a celoročně spolupracují s dětským oddělením krajské  knihovny, budou za přítomnosti pana krále Vendelína VIII. pasováni na čtenáře. Spolu s knížkou pro prvňáčka získají i poukaz na registraci v knihovně na jeden rok zdarma.
Jedinečný projekt Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka je organizován KDK SKIP ČR a jeho cílem je rozvoj čtenářských návyků již od prvního ročníku školní docházky. Hlavními sponzory projektu jsou nakladatelství Triton a SKIP ČR.
Letos získá knihu celkem 233 prvňáčků z 5 pardubických základních škol, pasováno bude celkem 11 tříd. (Základní škola Pardubice, Štefánikova, Základní škola Pardubice, Benešovo náměstí, ZŠ a MŠ Pardubice – Pardubičky, Základní škola Staňkova 128, Pardubice, Základní škola Pardubice, Bratranců Veverkových 866)
Universální sál
7., 8., 9., 14., 15., 16. 6. 2017
9.00–9.45, 10.15–11.00


knihy1.png

Klub dětských knihoven vyhlašuje soutěž „My všichni jsme Východočeši“!

.

Odkaz na materiály z Pardubic je zde.

KDK (Klub dětských knihoven) SKIP 08 vyhlašuje vědomostní soutěž knihovnických družstev „My všichni jsme Východočeši“. Podstatou soutěže je povědomí o historii měst našeho regionu. Na webových stránkách přihlášených knihoven se můžete dočíst o historii města a významné osobnosti. Přečtete si také pověst, která osvětluje místní zajímavosti.
Pokud byste měli zájem zúčastnit se soutěže, hlaste se na dětském oddělení do 15. dubna 2017. Soutěž je určena dětem ve věku 12–15 let.
Kontakt: Jitka Kyclová, Kristýna Obrdlíková, Daniel Bohovic.
Email: moc.liamg|12anvohink#moc.liamg|12anvohink, tel: 466531246


balony.png

Vyhlášení pololetních výsledků soutěže Lovci perel

.

23. 6. 8.00–12.00

Jedinečný den spojený s doprovodným programem, který nám zprostředkuje člen České kosmické kanceláře Milan Halouisek. Přímými účastníky se stanou děti, které se zapojily do čtenářské soutěže Lovci perel. Následující týden otevřeme na dětském oddělení Morionský trh. Setkání je dopolední a je určeno pro ty čtenáře, kteří ulovili alespoň jednu perlu.Březen

balony.png

Noc s Andersenem

V krajské knihovně nocujeme již posedmé. Program proběhne v noci 31. 3 – 1. 4. 2017 od 17.00 hod. do 9.00 hod. Pohádkovou noc strávíme ve společnosti postav ze Čtyřlísku, který letos oslavuje výročí!
Přihlašování na Noc s Andersenem otevřeme na začátku března.
Program je určen pro děti ve věku 7–10 let.
Účastníci Noci musí být členy knihovny nejméně 6 měsíců.


knihy1.png

Zapojte se do ankety SUK 2016

Hledáme nejoblíbenější dětskou knížku loňského roku!

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vyhlašuje anketu:
Chcete vyhrát knihu? Potom nám odpovězte na naši anketní otázku:
Která kniha, vydaná v roce 2016, se vám nejvíce líbila?
Z vašich odpovědí vylosujeme padesát výherců, kteří od nás dostanou pěknou knihu.
Ti z vás, kdo odpoví na doplňkovou otázku „Kde nejraději čtu a proč?“, budou zařazeni do slosování o tři knihy.
Na dětském oddělení jsou k dispozici anketní lístky i seznam knih, ze kterých vybíráte.
Je spuštěno také elektronické hlasování na webových stránkách www.npmk.cz. Tím, že se zapojíte do hlasování, doporučíte svoji oblíbenou knihu dalším čtenářům. Všichni tvůrci knihy, která dostane nejvíce hlasů, získají cenu dětí. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční 12. dubna 2017. Na autogramiádě budou přítomni autoři a ilustrátoři oceněných knih.


Únor 2017

balony.png

Čtenář roku 2017

Chodíte do knihovny se svými vnoučaty? Hledáme seniory, kteří věnují čas svému vnoučeti, pravidelně mu čtou a jsou čtenáři naší knihovny. Každý, kdo se přihlásí, získá od nás malou odměnu a pozvání na společné setkání se zábavným programem.

Přihlašovat se můžete na všech odděleních krajské knihovny do 28. února. Setkání proběhne 28. 3. odpoledne na dětském oddělení.


soutez.png

"Kde končí svět 2017–2018", literární a výtvarná soutěž

.
Krajská knihovna v Pardubicích a KDK SKIP ČR vyhlašuje další ročník soutěže Kde končí svět, motivovanou vztahem lidí a zvířat s titulem "Já jsem tvůj člověk“. Soutěž má výtvarnou a literární část. Pravidla soutěže a podrobná témata naleznete zde:

Podklady pro literární část. Uzávěrka je 15. prosince 2017.

Podklady pro výtvarnou část. Uzávěrka je 28. února 2018.


Listopad 2016

knihy1.png

Literární soutěž s autorkou fantasy knih Katkou Pojkarovou!

.
Už vás někdy napadlo při psaní příběhu, že děj se skládá z mnoha kamínků a nevíte, který zrovna vybrat? Ten šťastný, dobrodružný, romantický či záhadný? Přečtěte si povídku a napište k ní zakončení, vyhrajte knihu nebo besedu s autorkou!

Podrobné informace


soutez.png

Přijďte na Den pro dětskou knihu a vyhlášení výsledků soutěže Lovci perel!

.
Datum: 26. 11. 2016, 9.00–17.00

Pátý ročník celodenní akce na podporu čtenářství a čtenářské gramotnosti.
V rámci letošního Dne pro dětskou knihu na Vás čeká opět bohatý program, který si pro vás připravila Krajská knihovna v Pardubicích ve spolupráci s Kulturním centrem Pardubice, Východočeským muzeem, Východočeskou galerií a Galerií města Pardubic. V knihovně budou tradičně připravena soutěžní stanoviště, na nichž si děti zopakují klasické české pohádky (O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku; O Zlatovlásce; O Popelce; Princ Bajaja) a budou plnit jednoduché úkoly. Úspěšní účastníci si mohou vysloužit registraci do knihovny na následující rok zdarma či bezplatně navštívit výstavu na Zámku (Slunovrat, Vánoce, Hromnice) a v Mázhausu (Peklo). V rámci hned několika tvořivých dílen, které nabídne knihovna a spolupracující instituce, si děti vyzkouší různé výtvarné techniky (koláž, malba, kresba, sítotisk, …) a vyrobí si například vánoční komiks, vánoční knížku, královský potisk na tričko a mnoho dalšího.
Celý program vyvrcholí vystoupením Vánoce jsou ve dveřích (autorské písně s vánoční tematikou, pohádka O princezně Špuntadele) dvojice Jan Vodňanský a Daniel Dobiáš.


hry.png

BOok! con je na spadnutí!

S tímto festivalem se setkáte na začátku listopadu v různých knihovnách po celé České republice. Na akcích se nebudete setkávat pouze s fantasy a sci-fi knihami a jejich autory či příznivci, ale taktéž s hrami všeho druhu. Srdečně vás zveme na besedy, larpy, deskovky, prezentace Wargamingu a samozřejmě knižní příběhy!

BOokCon, dříve Fantasy víkend v knihovně, startuje 4.–5. 11. 2016 také u nás!

Informace o festivalu


vv.png

Výtvarná soutěž o Maxův kufr

Máte výtvarné nadání a navíc rádi soutěžíte? Zúčastněte se výtvarné soutěže o Maxův kufr!
Východočeská galerie v Pardubicích společně s Krajskou knihovnou v Pardubicích pro Vás připravují výtvarnou soutěž, inspirovanou díly a životem Maxe Švabinského.
Záštitu nad výtvarnou soutěží převzaly: místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Mgr. Miluše Horská a náměstkyně hejtmana, členka Rady Pardubického kraje zodpovědná za školství, kulturu a památkovou péči Ing. Jana Pernicová. Výstavu Max Švabinský a Rudolf Vejrych - Kozlov můžete shlédnout ve Východočeské galerii na zámku od 10. 8. do 13.11. 2016.
Oficiální vyhlášení soutěže proběhlo 10. 8. 2016 u příležitosti vernisáže výstavy Max Švabinský a Rudolf
Vejrych - Kozlov. Podrobné informace o průběhu soutěže a doprovodných programech naleznete od 10. 8. 2016 na webovém portále Východočeské galerie a Krajské knihovny v Pardubicích. (http://vcg.cz) (http://kkpce.cz/cs/).

V rámci Dne evropského kulturního dědictví 11. 9. 2016, proběhne ve VČG ve spolupráci se společností Kroužky Východní Čechy, bohatý doprovodný program propojující koncepci výtvarné
soutěže a výstavní expozice.

Pravidla soutěže:

• Soutěže se mohou zúčastnit jedinci nebo rodinné týmy dle stanovených věkových kategorií.
• Každý jednotlivec nebo tým může zaslat pouze jedno výtvarné dílo, vytvořené v jakémkoliv médiu.
Prostorové objekty budou fotograficky dokumentovány a zaslány na CD.
• Na zadní stranu Vašich prací uveďte Vaše jméno, věk, adresu, telefonní číslo, email, a zda si
vytvořené dílo po uzavření soutěže vyzvednete nebo ne.
• Vytvořené práce zasílejte na adresu: Východočeská galerie v Pardubicích, Zámek 3,
Pardubice 530 02 do 1. 11. 2016.

KATEGORIE SOUTEŽE
1. POŠLI POHLEDNICI (od 3 do 8 let)
Při cestování určitě navštívíš mnoho zajímavých míst. Pokus se nějaké z nich ztvárnit a pošli
nám svůj obrázek jako pohlednici.
2. RODINNÝ KUFR (od 8 let)
Zahraj si na architekta a vytvoř ideální objekt, ve kterém by si chtěl trávit volný čas. Nezapomeň, že
musí být vhodný pro všechny členy Tvé rodiny. Zamysli se i nad jeho vnitřním vybavením. V závěru svůj
výtvarný projev obohať o úvahu, ve které se zamyslíš nad využitím vytvořeného prostoru.
3. RODINNÝ DENÍK Z CESTY (rodinné týmy)
Zajisté prožíváte na cestách mnoho zážitků, pokuste se společně vytvořit deník z nějaké
Vaší cesty.


Říjen 2016

hry.png

Otevíráme přihlašování na kroužek RPG her na hrdiny: Systém Fate

.
Knihovna nabízí pro starší děti kroužek dobrodružnou stolní rolovou hru na hrdiny Dračí doupě a FATE. Je to druh hry, kde hráči zaujímají role vlastních vymyšlených postav pak za ně v samotné hře jednají. Společně s ostatními pak pomocí vyprávění staví společný příběh. To, jak a kam se bude odvíjet, určuje vedoucí hry zvaný Pán jeskyně, který hráčům pomáhá, ale také jejich postavám do cesty staví nejrůznější výzvy a překážky, aby bylo dobrodružství napínavé. Hráči se tak stanou přímými účastníky příběhů, které by jinak jen četli v knihách nebo viděli ve filmech.
příhláška a informace ke stažení zde
více detailů průběžných informací najdete zde.


Září 2016

knihy1.png

Read Me: Zažij knihu, vyhraj čtečku!

O co jde?

Read Me = Čti mě. Tato soutěž je určena nejen čtenářům, kteří hledají tipy na zajímavé knížky nebo by si je rádi četli na nové čtečce, ale i těm, které čtení moc nebaví a chtěli by vědět, co se v těch bichlích vlastně děje.
Soutěž pořádá Sdružení přátel Jaroslava Foglara s cílem rozvíjet smysluplnou volnočasovou činnost dětí a mládeže.

A jak bude hra probíhat?

Prostřednictvím 14 úkolů se seznámíte s 14 knížkami: nejen těmi staršími, ale i moderními, českými i zahraničními, dobrodružnými i zábavnými. Při plnění úkolů si budete moct vyzkoušet, co postavy z příběhů zažily, na vlastní kůži. Každý nový úkol se zobrazí na stránce jako nový článek.
Přihlásit do soutěže se může každý, komu v průběhu soutěže bude méně než 16 let. Chceš-li se soutěže zúčastnit, přihlas se na stránce iklubovna.cz/readme, kde nalezneš odkaz na jednoduchý formulář k vyplnění.
Přihlásit se můžeš i po zahájení soutěže, nemohou ti ale být hodnoceny již vypršelé úkoly.
Každý den počínaje 17. zářím 2016 a 30. zářím 2016 konče bude v 6:00 ráno (tolerance +- 60 minut) vyvěšen na webu iklubovna.cz/readme nový úkol. Objeví se v přehledové tabulce s úkoly i jako samostatný článek. Možnost odeslání řešení či zprávy o plnění je do 24 hodin od vydání úkolu (přesný čas vydání bude uveden v tabulce).
Neváhej a zkus to!


balony.png

Čtenářská hra „Lovci perel“ od ledna do prosince 2016

.

Schůzka v knihovně 27. 9. 14.30–15.30

Čtení a hledání odpovědí do pracovních listů se líbí rodičům i dětem, ve výběru knih je momentálně na 1600 perlorodek. Hra probíhá celý rok, přihlášeno je 140 čtenářů krajské knihovny. Od září 2016 se zapojí i třídy ze čtyř základních škol: ZŠ Pardubice – Studánka, ZŠ Pardubice – Polabiny 1, ZŠ Pardubice, Benešovo náměstí, ZŠ a MŠ Pardubice – Pardubičky. Mohou se připojit další zájemci.
Bližší informace na dětském webu: http://vendelin.wikidot.com/lovci
Osobně na dětském oddělení: 466531246, u knihovnic: J. Kyclová, K. Obrdlíková


Červen 2016

balony.png

Vyhlášení pololetních výsledků soutěže Lovci perel

.

Pro účastníky soutěže

Datum: 17. 6. 8.00–12.00
Jedinečný den spojený s doprovodným programem, který nám zprostředkuje spisovatel, překladatel a námořní kapitán František Novotný. Přímými účastníky se stanou děti, které se zapojily do čtenářské soutěže Lovci perel. Následující týden otevřeme na dětském oddělení Morionský trh. Setkání je dopolední a je určeno pro ty čtenáře, kteří ulovili alespoň jednu perlu.

Účast prosím potvrďte, či vyvraťte, pomocí tohoto formuláře do 12. 6. Děkujeme.


sova.png

Nabídka lekcí a besed pro školy 2015–2016

Ve školním roce 2015/16 jsme připravili širokou nabídku informačních lekcí a tematických besed, které se konají vždy ve STŘEDU, ČTVRTEK a PÁTEK od 10,00 hodin po vzájemné dohodě učitelů s knihovnicemi.
Bližší informace na tel. 466 531 246/245 nebo osobně na dětském oddělení Krajské knihovny v Pardubicích. Další informace o programech a akcích dětského oddělení pro školy i veřejnost najdete na tomto odkazu.


Květen 2016

soutez.png

Nabídka seminářů čtenářské gramotnosti

Národní institut pro další vzdělávání zasílá nabídku seminářů ke čtenářské gramotnosti pro učitele MŠ a ZŠ.
Nabízené semináře opět povedou zkušení lektoři Mgr. Marika Zadembská (vedoucí oddělení Dětské literatury v knihovně v Třinci) a Mgr. Tibor Hujdič (odborník aktivního čtení pro děti). Semináře se zúčastní i Mgr. Jitka Kyclová z oddělení Dětské literatury Krajské knihovny Pardubice a představí programy knihovny pro školy a Klubu dětských knihoven SKIP 08 Východočeského kraje zaměřené na rozvoj čtenářství, do kterých se školy mohou zapojit (např. Lovci perel, Seznamy dětské literatury a další). Semináře nabízí mnoho praktických návodů a příkladů dobré praxe.

Podrobnosti k nabídce seminářů


Duben 2016

balony.png

Noc s Andersenem

V krajské knihovně nocujeme již pošesté. Program proběhne v noci 1.–2. 4. 2016 od 17.00h do 9.00h. Pohádkovou noc strávíme ve společnosti postav z knížek Astrid Lindgrenové, necháme se okouzlit pohádkou o malé mořské víle, děti čeká výtvarná i hudební dílna, hledání pokladu a půlnoční čtení z knihy V. Maňáka Expedice z pohlednice.
Přihlášky na Noc s Andersenem si vyzvedněte na dětském oddělení.
Program je určen pro děti ve věku 7–10 let.
Účastníci Noci musí být členy knihovny nejméně 6 měsíců.

Pro děti, které se nedostanou na Noc s Andersenem, máme zajímavou nabídku! Lektorky v Galerii U Jonáše vás zvou do svého ateliéru v sobotu 2. 4. od 14.00 hod., kde si vyslechnete pohádku H. Ch. Andersena O malé mořské víle a následně vytvoříte podmořské království. Přihlásit se mohou zájemci ve věku 6–12 let.
Více informací a přihlášky zasílejte do 28. 3. 2016 lektorkám. e-mail: zc.gcv|aksvoitam#zc.gcv|aksvoitam, zc.gcv|anrec#zc.gcv|anrec, tel. Dílna Jonáš: 720991274.


knihy1.png

Zapojte se do soutěže s knihami Zapomnění a Návrat!

.
Pošlete fotku nebo obrázek vystihující příběh v knize Návrat a vyhrajte! Získejte knížku nebo vstupenky na irskou taneční show.
Soutěž probíhá ve třech kolech. Vítězové každého kola získají knihu (dle vlastního výběru - Cesta do Els, Zapomnění nebo Návrat).
Každý, kdo se zúčastní všech tří kol, bude zařazen do slosování o vstupenky na irskou taneční show Legenda hradu Erigorn (8. 4. 2016, Pardubice, více: innkeepers.cz/). Vylosováno bude pět výherců, každý obdrží dvě vstupenky.
Do soutěže lze přihlásit libovolný počet fotek nebo obrázků. Zaslat můžete pouze vlastní tvorbu.
Soutěžní fotky a obrázky posílejte na adresu zc.liame|rakjopk#zc.liame|rakjopk

Možnost pro školní kolektivy:
Můžete se do soutěže přihlásit společně, jako třída, a vyhrát besedu s autorkou knih.
Z těch, kteří se zúčastní každého kola, bude vylosováno bude pět výherců.

Informace o soutěži


balony.png

Anketa SUK 2015 zveřejnila výsledky

Ve středu 6. dubna 2016 proběhlo v Památníku národního písemnictví na Strahově vyhlášení výsledků 23. ročníku celostátní soutěže „Suk – čteme všichni“, ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v roce 2015.
Do ankety se zapojilo téměř dva tisíce mladých čtenářů. Ceny byly předány za přítomnosti spisovatelů, ilustrátorů a zástupců dětských čtenářů z celé republiky. Zároveň byly uděleny Ceny učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství, Ceny knihovníků a Cena Noci s Andersenem. Na závěr se uskutečnila velká autogramiáda oceněných tvůrců českých knih pro děti.
Akci „Suk – čteme všichni“ pořádalo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského ve spolupráci s Klubem dětských knihoven. Tato akce je jedinou celostátní anketou, která reflektuje novinky v oblasti literatury pro děti a mládež.

Výsledková listina vítězných knih


soutez.png

Setkání čtenářských tříd – Hledá se čtenářská třída!

12. 4., 15.00–16.30

Setkání učitelů a knihovnic – vzájemné předávání zkušeností o čtení, knížkách a čtenářských projektech. Tímto chceme poděkovat a odměnit děti i učitele, kteří ve svých třídách čtou nad rámec svých povinností.


Březen 2016

knihy1.png

Anketa SUK je v plném proudu: HOLKY A KLUCI POZOR !!! Chcete vyhrát knihu?

.
Potom nám odpovězte na naši anketní otázku
Která kniha, vydaná v roce 2015, se vám nejvíce líbila?
Z vašich odpovědí vylosujeme padesát výherců, kteří od nás dostanou pěknou knihu. Pokud odpovíte také na otázku „Kterou pohádku mám nejraději a proč?“, budete zařazeni do slosování o tři knihy.
Anketní lístky si vyžádejte u vaší paní knihovnice. Můžete hlasovat také elektronicky . Tím, že se zapojíte do hlasování, doporučíte svoji oblíbenou knihu dalším čtenářům. Všichni tvůrci knihy, která dostane nejvíce hlasů, získají cenu dětí.
Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční 6. dubna 2016.
Na autogramiádě budou přítomni autoři a ilustrátoři oceněných knih.
Odpovědi odevzdejte posílejte nejpozději do 23. března 2016.


soutez.png

Vyhlášení Čtenářské třídy

U příležitosti Března – měsíce čtenářů vyhlašuje Krajská knihovna v Pardubicích a KDK SKIP ČR ve spolupráci s městem a krajem soutěž o čtenářskou třídu. Pokud je vaše třída zapojená ve čtenářském projektu Lovci perel nebo v jiném projektu, kde se věnujete čtení knih nad rámec svých povinností, nebo vás prostě baví číst knížky, přihlaste svou třídu v krajské knihovně na dětském oddělení. Naše výzva platí pro všechny základní školy. chceme odměnit a podpořit třídy, ve kterých děti rády čtou.
Svou třídu můžete nahlásit do 31. března a to osobně nebo na mailech zc.ecibudrap-anvohink|avolcyk.j#zc.ecibudrap-anvohink|avolcyk.j, moc.liamg|12anvohink#moc.liamg|12anvohink., tel 466 531 246.

Plakát


Únor 2016

hry.png

Otevíráme přihlašování do kroužku Dračí doupě na další pololetí

.
Knihovna nabízí pro starší děti kroužek dobrodružnou stolní rolovou hru na hrdiny Dračí doupě. Je to druh hry, kde hráči zaujímají role vlastních vymyšlených postav pak za ně v samotné hře jednají. Společně s ostatními pak pomocí vyprávění staví společný příběh. To, jak a kam se bude odvíjet, určuje vedoucí hry zvaný Pán jeskyně, který hráčům pomáhá, ale také jejich postavám do cesty staví nejrůznější výzvy a překážky, aby bylo dobrodružství napínavé. Hráči se tak stanou přímými účastníky příběhů, které by jinak jen četli v knihách nebo viděli ve filmech.

Přihláška a informace


soutez.png

"Kde končí svět 2015–2016“, literární a výtvarná soutěž

.
Krajská knihovna v Pardubicích a KDK SKIP ČR vyhlašuje 10. ročník soutěže Kde končí svět 2015–2016 motivovanou výročím narození Karla IV. "Jak je to s králem“. Soutěž má výtvarnou a literární část. Pravidla soutěže a podrobná témata naleznete zde:

Podklady pro literární část. Uzávěrka je 17. prosince 2015.

Podklady pro výtvarnou část. Uzávěrka je 29. února 2016.


Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License