Archiv Bookcon 2016

Co je to?

Book_con_librarian_v%C3%ADt%C4%9Bz_FB.png

S tímto logem se setkáte na akcích různých knihoven letos na podzim, konkrétně kolem prvního listopadového víkendu. Na akcích se nebudete setkávat pouze s fantasy a sci-fi knihami a jejich autory či příznivci, jak název akce jemně naznačuje, ale taktéž s herním obžerstvím, mnohdy celonočním. BOokCon, dříve Fantasy víkend v knihovně, startuje

4.–5. 11. 2016.

Akce navazuje na tři předchozí ročníky Fantasy víkendů v knihovně, které se pořádaly v knihovnách (Dobříš, která projekt iniciovala, dále např. Náchod, Hradec Králové, Praha). Letos se základna účastnických knihoven opět rozrostla. Svou akci si tak můžete najít nejen ve výše uvedených knihovnách, ale na své si přijdete také v Pardubicích, Třinci nebo Plzni. S tím došlo k přejmenování na BOok! Con, s odkazem na knihy a nejslavnějšího fantasy knihovníka z díla Terryho Pratchetta (Ook).Program chystá každá knihovna jiný, takže doporučujeme bděle sledovat stránky uvedených stánků kultury a také termíny se mohou mírně lišit. Někde můžete ve víru fantastických událostí strávit celý víkend, někde se budete muset vtěsnat do kratší doby… každopádně vás čekají zážitky herní, soutěžní i literární v prostředí kde vám budou příběhy inspirativně dýchat do zátylku.

Přihlašování na ty části programu, kde potřebujeme znát dopředu obsazení a kapacitu: https://goo.gl/forms/AkTLK5cydYw2DqNO2

Událost na FB: https://www.facebook.com/events/234725796922025/


Celý program 4.–5. 11. 2016

Pátek

Univerzální sál
9.30–10.30 Vlado Ríša, beseda se spisovatelem. Školní třída
11.00–12.00 Vlado Ríša, beseda se spisovatelem. Školní třída
17.00–17.45 beseda se spisovatelkou Vilmou Kadlečkovou
18.00–18.45 beseda se spisovatelem Tomášem Bandžuchem

Dětské oddělení
16.00–19.00 Klub deskových her, široká nabídka moderních her z nabídky knihovny, LarPardu a Herní ligy.
18.00–21.00 larp Ook!
18.00–21.00 Epická deskovka Chaos in the Old World / Velká kniha strašlivých čar

Sklepení
17.00–21.00 Epická deskovka Zima mrtvých
18.00–21.00 Epická deskovka Descent

Sobota

Univerzální sál
09.00–12.00 Seznámení s fenoménem jménem Wargaming: Dystopian Wars, Warmachine, Infinity.
13.00–16.00 larp Všechny prezidentovy zombie.

Dětské oddělení
9.00–12.00 Klub deskových her, široká nabídka moderních her z nabídky knihovny, LarPardu a Herní ligy.
13.00–15.00 Epická deskovka, Nexus.
15.00–18.00 Epická deskovka, Andor.

Sklepení
9.00–13.00 Epická deskovka Shadows of Brimstone
14.00–18.00 Epická deskovka Zaklínač


Besedy se spisovateli!

Vlado_R%C3%AD%C5%A1a.jpg

Vlado Ríša

Vlado Ríša (* 16. dubna 1949, Rožňava) je česky píšící překladatel a spisovatel především žánru fantasy původem ze Slovenska. Téměř polovinu svých knih vydal pod pseudonymem Richard D. Evans. Pracoval v nakladatelství Mladá fronta. V roce 2010 se stal šéfredaktorem časopisu XB-1.
V současnosti je kromě čtrnácti povídek vydaných jen časopisecky nebo v různých antologiích autorem zatím osmnácti knih , z nichž velká část je vydána pod pseudonymem. Kromě toho působí jako překladatel z ruštiny, je editorem několika antologií fantasy a sci-fi povídek a pravidelně se jako porotce zúčastňuje vrcholného setkání českých a slovenských fanoušků science-fiction, fantasy a hororu Parcon (je jedním z pěti Parcoránů, což jsou lidé, kteří se zúčastnili všech Parconů). Zúčastňuje se i mnoha dalších akcí (povídání o Ikarii, autorská čtení a tak podobně).
(Zdroj)

Besedy s autorem se uskuteční v dopoledních hodinách pro vybrané třídy 2. stupně ZŠ.

kadleckova_portret.jpg

Vilma Kadlečková

Vilma Kadlečková (vlastním jménem Vilma Klímová) (* 27. května 1971 Praha) je česká spisovatelka science fiction a fantasy, příznivkyně fandomu. Většina jejích prací náleží k cyklu 'Legendy o argenitu'. Jsou to příběhy na rozhraní science fiction a fantasy ('science fantasy', 'psychotronická science fiction'), mapující budoucí historii vesmíru, který je podobný našemu, ale existuje v něm 'argenit': fiktivní nerost, sloužící jako zdroj energie lidem s psychotronickými schopnostmi. Součástí cyklu jsou například romány Na pomezí Eternaalu, Meče Lorgan, Stavitelé věží a další novely a povídky. Motiv argenitu se objevuje i v chystané pětidílné sáze Jantarové oči. Autorka se věnuje také fantasy (částečně sbírka Jednou bude tma, román Pán všech krůpějí, novela O snovačce a přemyslovi). Podílela se na projektu Tajná kniha Šerosvitu. Povídky bez SFF motivů píše výjimečně (Elixír stáří – In: O čem ženy píší, IFP Publishing 2008).
(Zdroj)

Beseda pro veřejnost s autorkou proběhne 4. 11. od 17.00 v Univerzálním sále knihovny. Vstup volný.

bandzuch.jpg

Tomáš Bandžuch

PhDr. Tomáš Bandžuch (1986) vystudoval politologii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Jeho badatelský zájem se soustřeďuje především na dějiny střední Evropy v první polovině dvacátého století, v současnosti se zaobírá především rolí národnostních menšin v době konstituování první Československé republiky.
(Zdroj)

Beseda pro veřejnost s autorem proběhne 4. 11. od 18.00 v Univerzálním sále knihovny. Vstup volný.


Larpy!

Ook!

ook.jpg

Knihovní larp o knihách v knihovně!
Připravte se na dobrodružství knih s interaktivní zážitkovou hrou pojmenovanou po nejslavnějším knihovníkovi ze světa Terryho Pratchetta. Ponořte se do příběhů a staňte se jejich tvůrci, setkávejte se s nejrůznějšími literárními hrdiny a vyzkoušejte si, jaké to pro ně je, vystoupit ze stránek a zase se do nich vrátit.
Hra je vhodná pro každého, kdo se rád nechá unášet svou fantazií. Je určena pro 6-12 hráčů starších deseti let, nepotřebujete nic, pouze chuť zažít něco nevšedního.
Larp je zdarma, je ale potřeba nahlásit svůj zájem kvůli kapacitě.

4. 11. od 18.00 do 21.00 hod

Všechny prezidentovy zombie

zom.jpg

Vítejte ve Spojených státech amerických, v centru moci svobodného světa!
Larp Všechny prezidentovy zombie se zaměřuje na schůzku prezidenta USA se skupinou jeho nejvyšších poradců. Během jejich setkání se nebude diskutovat o nic menším, než o vývoji situace kolem akutního „výskytu zombií na Jihu“. Zapomeňte na Romera, zapomeňte na voodoo. Zombie jsou totiž mnohem nebezpečnějším nepřítelem uvnitř Bílého domu než třeba na legendární dálnici 66, kde si k svačině dají maximálně pár řidičů.
Nechte se tedy pozvat na politické setkání na nejvyšší úrovni a vyzkoušejte si neotřelé politické jednání o rozhodně netradičním a tak trochu neživém problému.
Larp je zdarma, je ale potřeba nahlásit svůj zájem kvůli kapacitě.

5. 11. od 13.00 do 16.00


Deskovky!

Knihovna je dobře zásobená deskovými hrami. Díky spolupráci s Klubem deskových her Herní liga a sdružením Larpy Pardubice si budete během víkendu moci zahrát řadu klasických her i nejnovějších vypalovaček na poli herního průmyslu. Zajímají vás párty hry, znalostní hry, rychlé kartičkové nebo důkladné s mnoha figurkami a materiály?
Volné hraní deskových her v klubovně: pátek 16.–19.00 a sobota 9.00–12.00
Vedle toho se můžete vrhnout do víru velkých, dobrodružných dramatických her. Na ty se ale kvůli omezené kapacitě musíte přihlásit na odkazu https://goo.gl/forms/AkTLK5cydYw2DqNO2.

nexus.jpg

Nexus Ops

5. 11. od 13.00 do 15.00 hod
Nexus Ops je bitevní hra, ve které hráči představují ředitele megakorporací a snaží se ovládnout těžbu rubia na nově objevené planetě. Rubium má nesmírnou cenu a proto se o něj vedou líté boje.
Hráči se střídají v tazích a nakupují jednotky, které pak posílají těžit rubium a/nebo bojovat s ostatními. Za vítězství v bitvách a plnění tajných misí získávají hráči body potřebné k vítězství. Samotné bitvy se řeší hodem kostkami a hráči mohou štěstěnu ovlivnit typem jednotek, které pošle do bitvy, a bojovými kartami, které slouží jako určitý prvek překvapení.
Hra je pro dva až čtyři hráče. Hra je v angličtině, ale vše potřebné vysvětlí vypravěč hry.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=1h8wCk-A4nI

zima.jpg

Zima mrtvých

4. 11. od 17.00 do 21.00 hod
"Je kosa. Strašná kosa. A všude jsou zombíci. Hladové, nenažrané svině. Je jich plno a pořád přicházejí. A navíc kámo - nikdy nevíš, komu věřit. K tomu ti parchanti z kolonie. Mám dojem, že Fred nám krade jídlo. Ví, že něco tuším. Nějak divně se na mě dívá. Mě ten bezpáteřní hajzl ale nedoGRRCHRRRRRARGHHHHHHHHH!!!!!!"
Ve hře Zima mrtvých se hráč ujímá frakce v rámci kolonie přeživších, která se snaží přežít a přitom splnit cíl vytyčený kolonií (sehnat jídlo, léky, zbraně, nebo prostě jen vydržet po určitou dobu). Aby to nebylo tak jednoduché, každý hráč má ještě svůj vlastní cíl. Pokud ho nesplníte, jednoduše nevyhraje. Jde tedy o semikooperativní hru.
Videorecenze: https://www.youtube.com/watch?v=ac2iTYCATBc

andor.jpg

Andor

5. 11. od 15.00 do 18.00 hod
Andorská země je v nebezpečí. Z lesů a hor míří na hrad Rietburg hordy nepřátel. Pouze Vaše skupinka hrdinů se jim může postavit a zemi zachránit. Podaří se Vám hrad ubránit? Připravte se na to, že musíte pomoci uzdravit nemocného krále, najít vzácné diamanty a v neposlední řadě zneškodnit prastarého a zuřivého draka.
Andor je fantasy dobrodružná hra založená na příběhu. Hráči představují hrdiny, kteří byli povoláni králem země Andor, aby ji pomohli ubránit před hordami nepřátel, před gory, skraly či troly. Každý hrdina má jiné vlastnosti a v rámci skupiny může plnit různé úkoly. Můžete si vybrat mezi válečníkem, lučištníkem, kouzelníkem a trpaslíkem. Strategická kooperativní fantasy hra určená pro čtyři hráče starší deseti let.
Hra je česky.

zaklinac.jpg

Zaklínač

5. 11. od 14.00 do 18.00 hod
Zúčastněte se dobrodružného putování inspirovaného knižní sérií A. Sapkowského. Ocitnete se v kůži Geralta a jeho přátel, čarodějky Triss, barda Marigolda nebo trpaslíka Yarpena. Každý z charakterů má v této hře jedinečné schopnosti a rozmanité způsoby, jak se vypořádat s překážkami: chcete se probojovat k vítězství silou, šarmem nebo diplomacií? V různých zápletkách hráči budou lovit nestvůry, vydělávat zlato a komunikovat s různými postavami, jež figurují v síti spojenectví a zrady. Hráči mohou čas od času pomáhat jeden druhému, nenechme se však mýlit – vítěz může být jen jeden!
Hra je pro dva až čtyři hráče a je v češtině.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=UwGKgs7td7Y

sobcover.jpg

Shadows of Brimstone: Swamps of Death

5. 11. od 9.00 do 13.00 hod
V dobrodružné kooperativní hře Shadows of Brimstone: Swamps of Death se hráči stávají skupinou spolupracujících dobrodruhů, které čekají nástrahy Divokého západu, obohaceného o hororové prvky. Můžete být např. pistolníkem, dívkou ze saloonu, klasickým westernovým hrdinou nebo mužem zákona. Čekají vás hrůzy ukryté v bažinách a temných dolech, odporní démoni a stvoření z neznámých světů.
Je to hororově westernová kooperativní hra. V jednotlivých scénářích se až čtyři hrdinové budou utkávat s prastarým zlem, které zamořilo okolí městečka Brimstone. Je jen na vaší šikovnosti, zdali splníte úkol a zachráníte obyvatele před zlem deroucím se ze starých dolů nebo opuštěných bažin.
Hra má plně vybarvené figurky a bude vedena zkušeným vypravěčem. Znalost angličtiny není podmínkou.
Ta správná písnička ke hře: https://www.youtube.com/watch?v=SYWqZF1kxVQ

car.jpg

Velká kniha strašlivých čar

4. 11. od 18.00 do 21.00 hod
Však to znáte. Nuda. Dlouhá nekončící nuda. Člověk pořád musí sedět v lavici a nazpaměť se biflovat nic neříkající zákony, poučky a pravidla. Jediná kouzla, která vás naučí, jsou ta pro mrňata. Opravdu se mám stále dokola učit myšlenkou zapalovat svíčku? Nechat levitovat list papíru? Já chci víc! Ale víte co? Pojďte se mnou do sklepa, do knihovny. Na něco tam koukneme, naučíme se lepší kouzla. Ne lepší, ta nejlepší. Třeba z téhle knihy. Velká kniha strašlivých čar? Co asi skrývá za překvapení? Pojď otevřeme ji a podíváme se.
Velká kniha strašlivých čar je deckbuildingová kooperativní hra. Jako studenti kouzelnické akademie jste neměli lepší nápad než otevřít kouzelnickou knihu pojmenovanou stejně jako tato hra. A místo toho, abyste zde našli ta nejlepší zaklínadla, jste vypustili do světa nepředstavitelná hrůzná stvoření. To je průšvih, který musíte napravit dříve, než na to přijdou ostatní.

descent.jpg

Descent

4. 11. od 18.00 do 21.00 hod
„Vítejte, stateční hrdinové,“ozval se náhle hlas burácející z temnoty. „Urazili jste tak dalekou cestu! Jaká škoda, že tady skončí…“Jak se hlas proměnil ve vzdálený chechot, tucty hrozivých stínů se vynořily, aby obklíčily hrdiny. Komnata se brzy rozezněla zvuky bitvy…
Hráči představují družinu hrdinů, kteří v rámci předem vybraného dobrodružství procházejí podzemím a snaží se splnit zadané podmínky: zachránit uneseného, objevit poklad, vybít doupě nestvůr… Hra je vizuálně i příběhově zajímavá, týmová a napínavá. Povede ji zkušený vypravěč.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=zB-wXMjwwf4


Wargaming!

infi1.jpg

Pojem se v užším slova smyslu využívá pro hry simulující boj prostřednictvím určité sady pravidel a obvykle i figurek – miniatur reprezentujících dané vojenské jednotky. Fantasy wargaming se odehrává ve smyšlených světech, ve kterých se střetává množství mytologických i nově vytvořených ras, funguje zde magie a vývoj je obvykle někde na úrovni středověku. Sci-fi se naopak odehrává v budoucnosti (často využívá náš reálný vesmír, jen v době za stovky či tisíce let), ve které lidé kolonizující světy daleko od Země naráží na jiné civilizace a výsledkem je – jak jinak – opět válka.
Krom toho lze samozřejmě rozlišovat jednotlivé herní systémy třeba podle velikostí bitev, které simulují. Od tzv. skirmish her (střetů jednotlivých vojáků a jejich skupin - často s podrobnějšími pravidly pro jednotlivé modely), přes taktické (střety na úrovni jednotek, pravidla jsou obvykle aplikována na ně a ne na jednotlivé bojovníky), až po strategické hry nejrůznějších rozměrů.

Co je potřeba?
Co k takové průměrné hře potřebujete? Tak zejména pravidla, od nich se odvíjí vše ostatní. Každá jsou totiž dimenzovaná na něco jiného – jak na období, velikost armád, tak ale i velikost modelů. Druhé v pořadí jsou tedy miniatury. Hodně systémů pak využívá hod kostkami na určení úspěchu některých akcí, také se Vám také budou hodit různá pravítka. No a nezapomeňme i na bojiště.

Chcete se seznámit s nejoblíbenějšími válečnými hrami poslední doby? Podívat se na bitvu? Zkusit nějakou vyhrát? Figurky, plány, kostky, a odborníci, vše jsme pro vás připravili v prezentaci následujících systémů:

5. 11. od 9.00 do 12.00 hod v univerzálním sále. Vstup volný.

Warmachine

warmach.jpg

Warmachine je součástí univerza Warhammeru.
Hra Warhammer 40000 se odehrává v silně dystopickém, vědecko-fantastickém vesmíru, ve kterém je většina událostí zasazena do 41. tisíciletí. Ve W40K lidstvo expandovalo do celé naší Galaxie a osídlilo miliony planet. Většinu z nich ovládá „Impérium lidí“, brutální technokratický režim, které jako svého boha uctívá nesmrtelného Císaře.
Svět Warhammeru 40 000 (zvaného též W40K) zahrnuje obrovský fiktivní vesmír. Mají širokou škálu příruček a modulů a jsou velmi rozmanité. Jednou z her je i Warmachine, který se odehrává v příběhovém světě Železných království. Warmachine je silně steampunkově laděná, ale bitvy vedou také čarodějové.

Dystopian Wars

dyswars.jpg

Dystopian Wars je wargamingová hra z alternativního steampunkového světa, ve kterém se střetávají obrovské flotily a armády mocností 19. století. Opancéřované lodě, z mraků se vynořující vzducholodě a obrovité stroje kráčející kanóny rozrytou zemí, to jsou bitvy Dystopian Wars, hry z dílny Spartan Games.
Svět Dystopian Wars ovládá několik velkých mocností. Za některé můžete hrát už teď a další budou výrobcem postupně vydávány. Zatím se můžete postavit do čela armády Britského království, velet jednotkám Pruského císařství, útočit v čele vojáků Říše planoucího slunce, vést vědce z Kovenantu Antarktidy, bránit svá území jako velitel Federalizovaných států Ameriky či řídit pokročilou techniku Republiky Francie.
Vaše bitvy se přitom odehrávají na souši, ve vzduchu i na moři. Hráč má na výběr ze všech typů jednotek. Krom těch standardních jsou ve hře i ponorky, obří roboti a různé další zajímavé bojové stroje.

Infinity

infi31.jpg

Infinity je sci-fi hra pocházející ze Španělska, z dílen společnosti Corvus Belli. Aktuálně je možno hrát za sedm frakcí z téměř dvě stě let vzdálené budoucnosti. Těšte se na vyspělé zbraňové i obranné systémy, roboty a mimozemské rasy…
Nabízí neskutečně realistické 28mm modely vojáků a techniky z bojišť konce 22. století. Lidstvo v té době už dávno dosáhlo až ke hvězdám, ale klid mezi nimi rozhodně nenalezlo. Rozmíšky vytvořily několik frakcí a na moci získává i umělá inteligence řídící technologickou síť hlavních mocností. A lidé přitom nejsou ve vesmíru zdaleka sami.
Je jasné, co je výsledkem takového tavicího kotle zájmů a cílů. A právě některých střetnutí této neklidné doby se můžete zúčastnit i vy jako velitel malé skupiny elitních vojáků vaší zvolené frakce. Vybírat můžete z několika stovek modelů pro sedm základních mocností a okořenit je třeba i několika žoldáky. A to je hodně velký taktický výběr.


Knihy!

V rámci našeho festivalu fantastiky v knihovně nabídneme vybrané tituly tohoto žánru obohacené o informace, které vám pomohou se v těchto knihách vyznat. Poukážeme na některé evergreeny a oblíbené knihy, ale také přehlížené zajímavé tituly. Vše si samozřejmě můžete půjčit i domů.


Partneři a sponzoři BOok! Conu

532308_464876126867525_1198616088_n.png
herniliga.jpg
logo_altar.jpg
brokilon_full.jpg
logo_cernyrytir_2.jpg
logo_fantomprint.png
logo_gorgona.jpg
logo_warboss.jpg
CH-logotype-horizontal-3.png
logo_cenega.png
14273554_1323134207711709_1344660429_o.png
logoTH-pruhledne3.png

archiv bookcon 2016

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License