BOok! Con
Book_con_librarian_v%C3%ADt%C4%9Bz_FB.png

Kdy:

1.11. 2019 od 15-19h

2. 11. 2019 od 9-12h

Kde: v Prostorách knihovny

Jak se přihlásím? vyplnítePřihlašovací formulář

Co je to?

S tímto logem se setkáte na akcích různých knihoven letos na podzim, konkrétně kolem prvního listopadového víkendu. Na akcích se nebudete setkávat pouze s fantasy a sci-fi knihami a jejich autory či příznivci, jak název akce jemně naznačuje, ale taktéž s herním obžerstvím, mnohdy celonočním. BOokCon, dříve Fantasy víkend v knihovně, startuje.

Akce navazuje na tři předchozí ročníky Fantasy víkendů v knihovně, které se pořádaly v knihovnách (Dobříš, která projekt iniciovala, dále např. Náchod, Hradec Králové, Praha) a loňský Book!Con v Pardubicích. Letos se základna účastnických knihoven opět rozrostla. Svou akci si tak můžete najít nejen ve výše uvedených knihovnách, ale na své si přijdete také v , Hradci Králové. S tím došlo k přejmenování na BOok! Con, s odkazem na knihy a nejslavnějšího fantasy knihovníka z díla Terryho Pratchetta (Ook).Program chystá každá knihovna jiný, takže doporučujeme bděle sledovat stránky uvedených stánků kultury a také termíny se mohou mírně lišit. Někde můžete ve víru fantastických událostí strávit celý víkend, někde se budete muset vtěsnat do kratší doby… každopádně vás čekají zážitky herní, soutěžní i literární v prostředí kde vám budou příběhy inspirativně dýchat do zátylku.


Program Pátek

Univerzální sál
čeká vás série vážných i méně vážných přednášek.
16.00 - Jan Kotouč - Překlad české fantastiky do angličtiny
17.00 - Karel Doležal - 10 děsivých příšer, kterých byste se neměli bát
18.00 - Tomáš Bandžuch Historická fantasy – aneb trocha magie dějepis nezabije(pro nemoc zrušeno)


Klubovna
pátek 13-19.00 Virtuální realita


Sklep
15-19 - Nemesis (plno)
15-19 - Ex libris
15-19 - Mars: Teraformace(4 z 5)


Program Sobota

Sklep
9-12 - Shogun (1 z 5)
9-12 - Scythe
9-12 - Vnější okraj


Program podrobně


Přednášky

Jan Kotouč - Překlad české fantastiky do angličtiny

od 16.00 v univerzálním sále
Česká fantastika se už úspěšně dostává na anglicky mluvící trh v podobě povídek i románů. Jan Kotouč se pro své romány rozhodl najmout profesionální překladatelku a jeho první přeložená kniha, Hranice Impéria, vyšla v lednu 2019. Autor bude mluvit o překládání, vydávání i propagaci v zahraničí.

Karel Doležal - 10 děsivých příšer, kterých byste se neměli bát

od 17.00 v univerzálním sále
Autoři chtějí, abychom se jich báli, ale čtenářům a divákům jsou tyhle potvůrky už spíš k smíchu. Pojďme se podívat na zoubek hned desítce příšer, které si vážně nezaslouží strach, jenž mají vyvolávat.

Tomáš Bandžuch - Historická fantasy – aneb trocha magie dějepis nezabije

od 18.00 v univerzálním sále
Historie a fantasy. Jde to vůbec dohromady? A dá se tahle kombinace použít pro skutečně každé období, nebo jsou pro ni některá století vhodnější, nežli jiná? Je možné skloubit kouzla a moderní techniku, nebo je bezpečnější zůstat u meče a magie? Jaký je rozdíl mezi historickou fantasy a alternativní historií? A mohly se čarodějné bytosti prohánět pod Zelenou branou? Na tyhle (a mnohé další) otázky se pokusí odpovědět Tomáš Bandžuch - historik a autor fantasy.


Virtuální realita s WE ARE VR

v klubovně dětského oddělení bude Virtuální realita, je to jedinečná příležitost vyzkoušet si vstup do světu založených na fantasii i faktech. projdete se po Paříži, dnu oceánu nebo vyzkoušejte postřeh v české hře Beat Saber.


Deskovky

Nemesis

main_cz.jpg?eeaed0c90c4a73e0edb9551369ac2c90

Začalo to jak už tolikrát předtím – vzbudili jsme se uprostřed lodi ve studený mlze Hibernatoria. Naše mozky taky zastírala mlha, jako pokaždý těsně po hibernaci a nadsvětelným cestování. Pamatovali jsme si svý jména a pár dalších základních údajů, ale nevěděli jsme, kde jsme a co tu pohledáváme. Jen matně jsme si vybavovali, jak tahle loď vlastně vypadá – někde na zádi měla tři motory a někde na přídi ovládací můstek. Díky základnímu astronautskýmu výcviku jsme si i vybavovali standardní pozici dvou únikovejch modulů, kdyby se něco DOOPRAVDY zvrtlo. Zbytek vzpomínek se nám slil do jedné rozmazané šmouhy. Tentokrát však nebyla amnézie náš hlavní problém. Jeden ze spolucestujících ležel v hibernační komoře s obrovskou dírou v hrudníku a všude blikaly nouzový majáky.

Nemesis je semikooperativní hra, v níž se budou hráči v roli jednotlivých členů posádky snažit přežít na kosmické lodi infiltrované nepřátelskými mimozemskými organismy. Aby vyhráli, musí splnit jeden ze dvou individuálních tajných úkolů, které jim budou na začátku partie přiděleny. Budou čelit mnoha překážkám: hordám vetřelců (jak tyto mimozemské organismy označila palubní AI), špatnému technickému stavu lodi, krutému osudu a občas i ostatním členům posádky. V některých chvílích může být výhodné s ostatními spolupracovat, ale protože jejich úkoly mohou být v rozporu s hráčovými, bude nakonec důležité jen to, jak splnil svůj vlastní úkol.

Ex libris

main_cz.jpg?0c8ab7aeb96817cf5b17836e46031d1e

Už jste slyšeli tu novinu? Uvolnilo se místo nejvyššího knihovníka! Městská rada hledá nového a šušká se, že si na něj místní bibliofilové brousí pěkně zuby. Jenže kdo z nich se dostane na tuto prestižní pozici?

Ve hře Ex Libris se spolu s ostatními hráči stáváte občany pohádkového města, kteří usilují o post Velkého knihovníka. Musíte prokázat, že jste opravdoví znalci knih. Vyhrát může jen ten, kdo má ve své sbírce nejen význačné svazky, ale zároveň je schopen všechny knihy perfektně uspořádat a uložit do bytelných polic. Nemluvě o tom, že správný knihovník nevlastní knihy, které město zapovědělo!

Hráči budou v průběhu jednotlivých kol vysílat své pomocníky do města, aby pro ně opatřili nové a nové knižní tituly, které se budou nejlépe hodit do hráčovy sbírky. Ve hře je několik barevně rozdělených knižních kategorií. Sbírka musí být ideálně rozmanitá, odpovídat přidělenému zaměření knihovny a musí obsahovat co nejméně zakázaných knih. Získané knihy hráči ukládají do polic tak, aby byli v co nejlepším abecedním pořádku (karty jsou označeny písmeny i čísly podle množství knih daného písmene i jejich pořadí v abecedě). Zároveň se snaží knihovnu uspořádat do tří řad a několika sloupců, aby získali body za stabilitu polic.

Mars: Terraformace

main.jpg?41906494f9b3c03b1c3f55dae2dc649b

Píše se rok 2315, zdroje na přelidněné Zemi se tenčí a lidstvo stojí před hrozbou zániku. Osídlení nové planety se stalo nutností, a tedy i prioritou Světové vlády. Mars musí být teraformován, tj. přetvořen na obyvatelnou planetu. Světová vláda zavádí univerzální daň, z níž bude štědře dotovat každou společnost či korporaci, která přispěje k tomu, aby se Mars stal lidstvu novým domovem.

Hráči ve hře Mars: Teraformace představují jednotlivé korporace, které se při plnění společného cíle – teraformace Marsu – snaží být úspěšnější než ostatní. Pokrok v teraformaci Marsu se znázorňuje na počítadlech tří hlavních faktorů – průměrné teploty, obsahu kyslíku v atmosféře a množství kapalné vody na povrchu Marsu. Kdykoliv se některé korporaci podaří některý z faktorů zvýšit, zvýší se tím i její teraformační rating, což dané korporaci přinese vyšší příjem peněz v dalších kolech hry a vyšší bodový zisk na konci hry. Hráči během hry disponují různými zdroji, nejen zmíněnými penězi (megakredity), ale později např. i některými kovy, vypěstovanými rostlinami nebo nastřádaným teplem.

Scythe

main_cz.jpg?aa917512c92cd4f8777e134022ed30d1

Anna šla bezstarostně lesem. Její medvědí kamarád Wojtek jí byl v patách. Co by se mohlo stát? Ještě přejdou támhletu bažinu a budou u Továrny. Tajemného městského státu, který vyzbrojoval všechny ostatní ve Velké válce. Nedávno se však Továrna zavřela. Nadobro. A riziko, že odvěcí nepřátelé Polanů - Rusvěti a Sasové - by se mohli zmocnit tajemství v Továrně ukrytých, bylo nepřípustné.

To vše se Anně honilo hlavou, když se blížili k bažině. V tom si všimla, že Wojtek větří.

"Co czujesz, Wojtek?" znejistěla Anna. A pak si toho všimla - z druhé strany se k továrně bažinou pomalu blížil obří kráčející tank Rusvětského svazu.

"Szybko, Wojtek!" zavelela Anna. Rusvěti se nesmí do Továrny dostat dřív než ona! Když se rozeběhli k Továrně, už si ani Anna, ani Wojtek nevšimli dvou stínů, které se hnaly za nimi. Jednoho černého a jednoho bílého. Saský průzkumník Günter se svými vlky jim byl v patách.

Scythe je strategická hra pro 1-5 hráčů, ve které se hráči zhostí role průzkumníků východoevropských mocností v alternativní historii na počátku 20. stol. Jejich cílem bude co nejvíce posílit svůj vliv v okolí za záhadných okolností opuštěného městského státu známého jako Továrna.

Shogun

main.jpg?e2fc920e7788c1d2586c08e101288ceb

V roce 1467 začíná období Sengoku, neboli období válčících států . Šogunát Kamakura upadl do vnitřních konfliktů mezi jednotlivými frakcemi. Císař nemá již žádnou moc a hlavní slovo získává vrchní vojenský velitel – šógun. O moc v Japonsku mezi sebou začínají soupeřit mocní představitelé svých rodů –daimjó. Začíná období násilí, válek, přesunů armád, ale i budování hradů, chrámů a divadel.

Hra Shogun navazuje na starší hru Wallenstein. Její děj je ale zasazen do feudálního Japonska do období tzv. válčících států. Hráči představují roli jednoho z pěti významných feudálů tzv. daimjó a snaží se získat co nejvíce vítězných bodů.

Hra je rozdělena na dva roky. Každý rok na 4 roční období. Na jaře, v létě a na podzim probíhají klasické tahy, zima slouží k vyhodnocení úrody, vyřešení případných revolt a přidělení vítězných bodů. Hráč získává vítězné body za celkový počet provincií a za převahu jednotlivých typů staveb v jednotlivých barevně odlišených regionech Japonska.


Partneři a sponzoři BOok!Conu

bookcon2018%20logospon.png

archiv bookcon 2016

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License