Role Playing Games: Hry na hrdiny
hry.png

Role Playing Games: Hry na hrdiny

Vydej se s námi za dobrodružstvím ve světě plném fantazie, kouzel, nestvůr, tajemství a pokladů! Staň se hrdinou, který společně se svými přáteli dokáže zachránit vesnici před příšerami z temného hvozdu, který objeví vzácný artefakt plný magické moci, který odhalí zapomenuté podzemní město plné pokladů – nebo který prostě mávnutím ruky a kouzlem ohřeje ranní čaj a vtipnou větou rozproudí zábavu na hradní hostině!

Co je to?

Je to druh her, kde hráči zaujímají role vlastních vymyšlených postav a pak za ně v samotné hře jednají. Společně s ostatními pak pomocí vyprávění staví společný příběh. To, jak a kam se bude odvíjet, určuje vedoucí hry zvaný Pán jeskyně či vypravěč, který hráčům pomáhá, ale také jejich postavám do cesty staví nejrůznější výzvy a překážky, aby bylo dobrodružství napínavé. Hráči se tak stanou přímými účastníky příběhů, které by jinak jen četli v knihách nebo viděli ve filmech.


svitky.png

Svitky Hrdinů pro širokou veřejnost

Připravili jsme pro vás otevřené hraní české hry na hrdiny Svitky Hrdinů. Vypravěčem a Hrdinou Svitků (ambasadorem) je Ondřej Valášek, vystupující také pod přezdívkou Archimedesfort1. Naučí vás systém a vpraví vás do děje nejednoho napínavého fantasy příběhu.

Pro koho? Pro kohokoli, kdo má rád fantasy a dobrodružství, je otevřený týmové spolupráci a rád si hraje. Je možné navštívit jen jedno setkání, nebo se sem opakovaně vracet, záleží na volné kapacitě.
Kde: V knihovně v jejím historickém sklepení. Sraz na recepci.
Kdy: v pátky 31. 5. od 16.00 do 19.00 hodin.
Vstupné: Zdarma
Vypravěč: Ondřej Valášek

Jak se přihlásit? Vyplněním tohoto formuláře.
Počet míst je vždy omezený.


hry.png

Kroužek pro děti

Knihovna nabízí pro starší děti kroužek dobrodružných stolních rolových her na hrdiny.

Jaká jsou pravidla?

Hráváme převážně v systému Dungeons and Dragons 5. edice, ale podle zájmu účastníků si občas střihneme i jiný systém. V posledních letech hlavně FATE a Dračí hlídka.

Pro koho? Pro děti od 11 do 16 let, které jsou zvídavé, mají rády fantasy a dobrodružství, jsou otevřené týmové spolupráci a rády si hrají. Letos otevíráme tři družiny pro 5–6 dětí.
Kde? V knihovně v jejím historickém sklepení nebo v klubovně dětského odělení. Sraz vždy na dětském oddělení.
Kdy? ve středy a čtvrtky od 16.00 do 19.00 hodin.

Termíny pro středeční setkání s vypravěčem Michaelem Slámou:
První pololetí: 27. září, 4., 11., 18. a 25. října, 1., 8.,15. ,22. a 29. listopadu. 6., 13., 20. prosince, 3., 11., 18., 25. a 31. ledna.
Druhé pololetí:10., 17., 24. a 30. ledna. 7.,14.,21.,28. února,6., 20. a 27. březen, 3.,10.,17. a 24. duben,15.,22.,29. Květen.

Termíny pro čtvrteční setkání: týkají se Daniela Bohovice a Jaromíra Bayera
První pololetí: 5., 12., 19. října, 2., 9., 16., 23. a 30. listopadu. 7., 14., 21. prosince. 4., 12., 19. a 26. ledna.
Druhé pololetí: 4., 11., 18. a 25. ledna. 1., 8., 15., 22., 29. února, 7., 21. březen, 4., 11., 18. a 25. dubna, 2., 9., 16., 23. a 30. Květen.

Za kolik? Vložné za pololetí činí 500 Kč. je to možné platit i za celý rok. Zajišťujeme herní materiály a lektory – vypravěče.
Peníze se budou vybírat na první schůzce.

Kontakt: Daniel Bohovic , zc.ecibudrap-anvohink|civohobd#zc.ecibudrap-anvohink|civohobd

Jak se přihlásit?

Počet míst je omezený. K 7. 9. máme ještě 6 míst. Vyplňte našem formuláři zde, kterým vyjádříte svůj zájem a my vám můžeme potvrdit vaše místo, nebo vás zařadit mezi náhradníky. Pro závazné příhlášení je potřeba dorazit na první schuzku s podepsanou přihláškou.

Závazná přihláška k vytištění


Co je to RPG?

hry.png

Obvykle se setkáváme s anglickou zkratkou RPG (role-playing game), která se do češtiny překládá jako “hra na hrdiny”. Touto zkratkou jsou označovány hlavně počítačové hry, ve kterých s "vaší" postavou (či skupinou postav) procházíte fantastickým světem, komunikujete s obyvateli, bojujete, řešíte hádanky a snažíte se plnit úkoly, které vám byly zadány.
V těchto věcech v podstatě spočívá i samotné Dračí doupě. Rozdíl ale oproti počítačové hře tkví v tom, že počítače netřeba: hráči hovoří mezi sebou a nikoli s programem; jeho roli plánovače a vedoucího přebírá vypravěč, vedoucí hry, Pán jeskyně.
Ten před hrou připraví svět, úvodní zadání a výzvy, které v příběhu čekají. Bude pak ostatním hráčům sdělovat, kde jejich postavy právě jsou, co vidí, slyší, cítí. Bude také hrát všechny ostatní lidi, které postavy na své cestě potkají. Ostatní hráči se poté tohoto příběhu zúčastní – každý z hráčů představuje jednu postavu fantasy světa (trpasličího bojovníka, elfího kouzelníka apod.). Ti zase naopak vypravěči sdělují, co jejich postavy dělají, kam jdou a jak reagují na okolní dění. Poví mu, o co se pokoušejí, a on jim pak řekne, jak jejich snaha dopadla. Podobně jako v počítačové hře. Jen s tím nezměrným rozdílem, že zde nikdo není limitováni krajem obrazovky nebo nějakou situací, na kterou programátoři nemysleli.
Problém nastane až v okamžiku, kdy budete chtít nějak prověřit schopnosti vaší postavy. Doskočí tam? Stihne odemknout dveře, než vrah vyběhne po schodech? Zasáhne svým útokem nepřítele? A právě od toho jsou tu pravidla: pomohou převést představy o postavě do několika číselných hodnot. Obecně neexistují limity, co hráči mohou a nemohou, o následcích jejich činů rozhoduje vypravěč. Některé běžné herní situace (boj, sesílání kouzel, využívání zvláštních schopností apod.) se řeší na základě číselných tabulek uvedených v pravidlech a hodů kostkami. Používají se kostky klasické šestistěnné (k6) a o něco netradičnější desetistěnné (k10) a občas i osmi- či čtyřstěnné. Hraje se na čtverečkovaném, hexovém nebo prázdném papíře, popřípadě bez něj.
Dračí doupě je jen jednou z mnoha různých her na hrdiny, stejně jako je poker jednou z mnoha karetních her. A stejně tak, jako s jedním balíčkem karet můžete rozdat hru pokeru, kanasty, žolíků nebo prší, stejně tak můžete rozehrát libovolnou hru Dračího doupěte: děsivý horor, dojemnou romanci nebo akční hrdinský epos. A tím kouzelným balíčkem karet, který vám to umožní, není v žádném případě soubor nějakých pravidel. Je jím jen a jen vaše fantazie. A tu už máte. Začít hrát můžete hned, stačí se sejít s kamarády a otevřít dveře do světa fantazie. Do světa, jaký jste chtěli prožít.
Zdroje textů (upraveno): http://cs.wikipedia.org/wiki/Dra%C4%8D%C3%AD_doup%C4%9B, http://drd.pikula.cz/co-je-drd a http://www.dracidoupe.cz/index.php?rub=cojetodrd .

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License