kroužek Dračí doupě

RPG: hry na hrdiny Dračí Doupě a FATE

koružek prodloužen do června

Termíny prodloužení
28.5, 4.6, 11.6,18.6. a 25.6**

Vydej se s námi za dobrodružstvím ve světě plném fantazie, kouzel, nestvůr, tajemství a pokladů! Staň se hrdinou, který společně se svými přáteli dokáže zachránit vesnici před příšerami z temného hvozdu, který objeví vzácný artefakt plný magické moci, který odhalí zapomenuté podzemní město plné pokladů – nebo který prostě mávnutím ruky a kouzlem ohřeje ranní čaj a vtipnou větou rozproudí zábavu na hradní hostině!

Knihovna nabízí pro starší děti kroužek dobrodružných stolní rolových her na hrdiny: Dračí doupě a FATE. Je to druh her, kde hráči zaujímají role vlastních vymyšlených postav a pak za ně v samotné hře jednají. Společně s ostatními pak pomocí vyprávění staví společný příběh. To, jak a kam se bude odvíjet, určuje vedoucí hry zvaný Pán jeskyně, který hráčům pomáhá, ale také jejich postavám do cesty staví nejrůznější výzvy a překážky, aby bylo dobrodružství napínavé. Hráči se tak stanou přímými účastníky příběhů, které by jinak jen četli v knihách nebo viděli ve filmech.

Pro koho? Pro děti od 11 do 15 let, které jsou zvídavé, mají rády fantasy a dobrodružství, jsou otevřené týmové spolupráci a rády si hrají. Vytvoříme dvě družiny pro 5 – 6 dětí.
Kde? V knihovně v jejím historickém sklepení. Sraz vždy na dětském oddělení.
Kdy? Vždy ve čtvrtky od 16.00 do 19.00 hodin. Zde je seznam termínů.
**Termíny první pololetí **
3., 10., 17.,24. a 31 října, 7.,14., a 21. listopadu, 12.,19. Prosince, 9.,16.a 23., ledna.

**Termíny druhé pololetí **
9., 16. a 23 ledna , 6., 20. a 27. února, 5.,12,19.a 26.března, 2.,16., 23 a 30 duben, 7.,14. a 21. květen

Za kolik? Vložné za pololetí činí 250 Kč. Zajišťujeme herní materiály a lektory – vypravěče.
Peníze se budou vybírat na první schůzce, která je 3.10 . od 16.00.

Kontakt: Daniel Bohovic , zc.ecibudrap-anvohink|civohob.d#zc.ecibudrap-anvohink|civohob.d

přihláška ke stažení

Momentální stav přihlášek
10

Co je to Dračí doupě?

Obvykle se setkáváme s anglickou zkratkou RPG (role-playing game), která se do češtiny překládá jako “hra na hrdiny”. Touto zkratkou jsou označovány hlavně počítačové hry, ve kterých s "vaší" postavou (či skupinou postav) procházíte fantastickým světem, komunikujete s obyvateli, bojujete, řešíte hádanky a snažíte se plnit úkoly, které vám byly zadány.
V těchto věcech v podstatě spočívá i samotné Dračí doupě. Rozdíl ale oproti počítačové hře tkví v tom, že počítače netřeba: hráči hovoří mezi sebou a nikoli s programem; jeho roli plánovače a vedoucího přebírá vypravěč, vedoucí hry, Pán jeskyně.
Ten před hrou připraví svět, úvodní zadání a výzvy, které v příběhu čekají. Bude pak ostatním hráčům sdělovat, kde jejich postavy právě jsou, co vidí, slyší, cítí. Bude také hrát všechny ostatní lidi, které postavy na své cestě potkají. Ostatní hráči se poté tohoto příběhu zúčastní – každý z hráčů představuje jednu postavu fantasy světa (trpasličího bojovníka, elfího kouzelníka apod.). Ti zase naopak vypravěči sdělují, co jejich postavy dělají, kam jdou a jak reagují na okolní dění. Poví mu, o co se pokoušejí, a on jim pak řekne, jak jejich snaha dopadla. Podobně jako v počítačové hře. Jen s tím nezměrným rozdílem, že zde nikdo není limitováni krajem obrazovky nebo nějakou situací, na kterou programátoři nemysleli.
Problém nastane až v okamžiku, kdy budete chtít nějak prověřit schopnosti vaší postavy. Doskočí tam? Stihne odemknout dveře, než vrah vyběhne po schodech? Zasáhne svým útokem nepřítele? A právě od toho jsou tu pravidla: pomohou převést představy o postavě do několika číselných hodnot. Obecně neexistují limity, co hráči mohou a nemohou, o následcích jejich činů rozhoduje vypravěč. Některé běžné herní situace (boj, sesílání kouzel, využívání zvláštních schopností apod.) se řeší na základě číselných tabulek uvedených v pravidlech a hodů kostkami. Používají se kostky klasické šestistěnné (k6) a o něco netradičnější desetistěnné (k10) a občas i osmi- či čtyřstěnné. Hraje se na čtverečkovaném, hexovém nebo prázdném papíře, popřípadě bez něj.
Dračí doupě je jen jednou z mnoha různých her na hrdiny, stejně jako je poker jednou z mnoha karetních her. A stejně tak, jako s jedním balíčkem karet můžete rozdat hru pokeru, kanasty, žolíků nebo prší, stejně tak můžete rozehrát libovolnou hru Dračího doupěte: děsivý horor, dojemnou romanci nebo akční hrdinský epos. A tím kouzelným balíčkem karet, který vám to umožní, není v žádném případě soubor nějakých pravidel. Je jím jen a jen vaše fantazie. A tu už máte. Začít hrát můžete hned, stačí se sejít s kamarády a otevřít dveře do světa fantazie. Do světa, jaký jste chtěli prožít.
Zdroje textů (upraveno): http://cs.wikipedia.org/wiki/Dra%C4%8D%C3%AD_doup%C4%9B, http://drd.pikula.cz/co-je-drd a http://www.dracidoupe.cz/index.php?rub=cojetodrd .

Kroužek pořádají Larpy Pardubice, o. s. ve spolupráci s Krajskou knihovnou v Pardubicích, příspěvkovou organizací Pardubického kraje.

Co je to FATE?

Hra Fate k nám přišla z USA. Její nejnovější čtvrtá edice z roku 2013 sesbírala ocenění v anketě ENnie Awards za nejlepší světová RPG pravidla. Momentálně je k dispozici z v české verzi.
Čím se Fate liší: vyšleš svého hrdinu do světa pohádkové fantasy nebo do apokalypsy čtvrté světové války? Vybavíš ho laserovými pistolemi, kouzelnou hůlkou nebo sportovním autem? Chceš hrát ve skutečném světě nebo ve smyšleném? Můžeš cokoliv! Fate je hra výjimečná zejména svými možnostmi, znovuhratelností a jednoduchostí i pro úplné začátečníky.

Proč zkusit právě Fate?
– Hra má tak jednoduchý základ, že ji pochopí i člověk, který nikdy žádnou moderní stolní hru nehrál. Taktickou hloubku pro náročnější hráče pak jednoduše přidáš pomocí pravidlových doplňků.
– Sám si zvolíš, co je pro tvého hrdinu tak důležité, aby se to projevilo pravidlovými bonusy. Pro jednoho to bude drsný vojenský výcvik, pro jiného uhrančivé zelené oči a pro dalšího zase šlechtický původ. Každá postava je tedy naprosto jedinečná.
– Nepřála ti náhoda? Využij svých zdrojů a opakuj hod kostkou, nebo k hodu přidej bonusy. Tvá milovaná, těžce vypiplaná postava ti přece nezemře jen kvůli smůle!
– Pravidla odměňují nejen za úspěšné překonání překážek, ale i za komplikované situace, které okoření příběh. Hra je tak zajímavá i pro ty, kterým nejde o to „vyhrát“, ale spíš si užít zajímavý děj jako z dobrého filmu.

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License